Al-Qā‘idah

Allikas: Vikipeedia
Al-Qā‘idah lipp

Al-Qā‘idah (kasutatakse ka kirjapilte al-Qaida, al-Qaeda ja al-Quaida; lühend AQ) on rahvusvaheline sunniidi islamistlik 1988. aastal rajatud radikaalne liikumine. Al-Qaida võrgustiku poolt 2001. aastal 11. septembril New Yorgis korraldatud Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornide hävitamise järel käivitati maailmas Ameerika Ühendriikide algatatud programm "Terrorismivastane sõda".

Al-Qaidah tekkis peale N6ukogude Liidu lagunemist, kui Afganistaanist lahkusid v6itlejad oma kodumaadele, aga v6tlejatevahelised suhted jäid püsima. 1990ndate algul siirdus al Qaeda tuumik Sudaani, mille islamistlik valitsus ei teinud midagi terrorirühmituse treeninglaagrite ja logistikabaaside tegevuse takistamiseks. Sudaani aastate jooksul lõi Al-Qaidah haruorganisatsioonid kümnetes riikides, sealhulgas Lääne-Euroopas, ja seadis sisse kontaktid terrorirühmitustega üle maailma. Seni vaid mõttekaaslaste ühendus, kujunes al Qaeda terviklikuks struktuuriks.[1]

On neid, kes arvavad, et organisatsioonil on ülemaailmne haare ja agendid paljudes riikides, kes on vastavate käskude saamisel valmis tegutsema. Niisugust arvamust on levitanud mitme terrorivastases sõjas osaleva riigi valitsused. On aga ka arvatud, et Al-Qā‘idah ei ole niivõrd ühtne organisatsioon ega hästiorganiseeritud võrgustik, kuivõrd üksteisest sõltumatute terroristlike organisatsioonide kasutatav kaubamärk. Kõige kriitilisemate arvamuste kohaselt on tegemist poliitikute ja meedia loodud fiktsiooniga.

Väide, et CIA lõi Al Qaida pole õige. CIA rahastas ja varustas sõjakaid moslemeid võitlemiseks NSV Liidu mõjuvõimu vastu Afganistanis 1979–1980. aastatel. Al-Qaida loodi kaheksa aastat hiljem.

Alates 2007. aastast räägib Iraagis sõdiva USA valitsus peamise vastasena sõjas organisatsioonist "al-Qā‘idah Iraagis". Selle organisatsiooni suuruse, organiseerituse ja tegeliku tähtsuse kohta on vähe usaldusväärset teavet.

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Rühmitus sai alguse ajast mil toimus Nõukogude-Afganistani sõda, kus ühel pool sõdisid NSV Liit ja Afganistani marksistid ning teisel pool Mujahideenid, keda toetas USA. Samal ajal liitusid omavahel ka mitmed välismaal elanud araablastest mujahedeenid džihaadiks Afganistani Demokraatliku Vabariigi vastu, luues rahvusvahelisi muslimite organisatsioone nagu Maktab al-Khidamat,[2] kes said aastas 600 miljonit dollarit Saudi-Araabia valitsuselt ja ka rikkamatelt saudidest üksikisikutelt, keda vahendas Usāmah ibn Lādin.[3] Maktab al-Khidamat loodi Abdullah Azzam ja bin Lādini poolt 1984. aastal Peshawaris, mis asub Pakistanis. Alates 1986 alustati värbamist keskusega Brooklyn'is Atlantic avenüül. Tuntud isikute hulgas töötas keskuses ka "topeltagent" Ali Mohamed, keda FBI eriagent Jack Cloonan kutsus "bin Ladeni esimeseks treeneriks"[4] ja "Pime Šeik" Omar Abdel-Rahman, mujahideenide Afganistani värbamisjuht.

Al-Qaida arenes välja rühmitusest Maktab al-Khidamat (Teenuste büroo), muslimite organisatsioonist, mis rajati 1980 selleks, et finantseerida ja värvata välismaiseid mujahadeene NSV Liidu vägede vastu Afganistani sõjas. Selle asutas Abdullah Yusuf Azzam, Palestiina islamist. Maktab al-Khadamat organiseeris majutust Peshawaris Pakistanis, mis on Afganistani piiri lähedal ja paramilitaarseid treeninglaagreid Afganistanis. Azzam veenas bin Lādinit, et ta ühineks MAKiga ja finantseeriks tänu oma tutvustele Saudi kuningliku pere ja naftamiljardäridega, mujahideene.[5] Välismaised mujahedeeni vabatahtlikuid oli kokku 43 riigist ja 1982 ning 1992 aastatel osales neid 35 000 inimest.[6]

NSV Liit väljus sõjast 1989. aastal. Peale nõukogude vägede väljumist soovisid mõned mujahedeenid laiendada oma operatsioone ka mujale maailmasse nagu Iisrael ja Kašmir. Loodi mitmeid erinevaid organisatsioone ja üks neist kandis nime al-Qaida, mille formeeris Usāmah ibn Lādin 11. augustil 1988.[7] Usāmah ibn Lādin soovis mittesõjalisi operatsioone maailmas; Azzam eelistas sõjalisi. Kui Azzam 1989 aastal mõrvati, ühinesid paljud MAKi liikmed ibn Lādini organisatsiooniga.

Novembris 1989 Ali Mohamed, endine erijõudude seersant Fort Braggis, Põhja Carolinas, lahkus teenistusest ja kolis Santa Clarasse Californias. Ta läks Afganistani ja Pakistani ja "ühines bin Lādini plaanidega."[8]

Al-Qā‘idah Iraagi sõjas[muuda | muuda lähteteksti]

18. aprill 2010 tapeti Tikrises Ameerika Ühendriikide- Iraagi ühisoperatsiooni käigus Abu Ayyub al-Masri ja Abu Omar al-Baghdadi, al-Masri oli Al-Qā‘idah sõjaline juht Iraagis ja Omar al-Baghdadi Iraagis tegutsevate Al-Qā‘idah katusorganisatsiooni juht[9].

Al-Qaida allorganisatsioonid[muuda | muuda lähteteksti]

Iraagi AQ, Araabia poolsaare AQ, Mahgrebi AQ, Sroupe Salafiste pour La Prédication et le Combat, Jema´ah Islamiyah, Abu Sayyafi rühmitus, jne. Rohkem kui 60 riigis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Sven Mikser. Afganistan ja püha terror. Ajaleht: Diplomaatia nr 37, 9. 2006.https://www.diplomaatia.ee/artikkel/afganistan-ja-puha-terror/
 2. "Maktab al-Khidamat" GlobalSecurity.org
 3. Lawrence Wright, Looming Tower, 2006
 4. "Cloonan Frontline interview" PBS, 13. juuli 2005.
 5. Lawrence Wright. Looming Tower, 2006. Lk 103
 6. "The War on Terror and the Politics of Violence in Pakistan" The Jamestown Foundation, 2. juuli 2004
 7. "The Osama bin Laden I know", 18. jaanuar 2006
 8. Lawrence Wright. Looming Tower, 2006. Lk 181
 9. Al Qaeda confirms death of 2 top leaders, cnn.com, 25.04.2010
 10. Kõne satelliittelefonilt reetis tippterroristi
 11. USA ei kinnitanud al-Qaeda juhtfiguuri tapmist, Postimees, 7. juuni 2011
 12. Pakistanis "arrest American al Qaeda spokesman", news.yahoo.com