August Merits

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

August Merits (18. oktoober 1887 Võisiku vald, Viljandimaa12. jaanuar 1942 Unžlag, Gorki oblast, Venemaa) oli Eesti riigiametnik ja ärimees.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Lõpetas Võisiku kaheklassilise ministeeriumikooli ja Sindi ministeeriumikooli juures tegutsenud pedagoogikaklassi. 1905. aastal sooritas eksternina reaalkooli lõpueksami ja sai Udeva vallakooli õpetajaks Järvamaal. 1909. aastal läks õpetajaks Uudeküla vallakooli, kus töötas kuni 1916. aastani.

Aastatel 1911–14 õppis suvekuudel Strelitzi tehnikumis Saksamaal. 1916. aastal asus elama Peterburi, töötas konstruktorina Siemens-Schuckerti vabrikus elektrijaamade sisseseade osakonnas ning õppis samal ajal Peterburi tsiviilinseneride instituudis arhitektuuri osakonnas. 1918–19 oli õpetaja Moloskovitsa eesti asunduses Peterburi kubermangus.

1919. aastal tuli tagasi Eestisse ja 19. juunist alates oli Riigikontrolli tsiviilosakonna kontrolör, hiljem peakontrolör, tsiviilosakonna juhataja, riigikontrolli nõukogu liige ja riigikontrolöri asetäitja.

Lõpetas töö kõrvalt 1925. aastal Tartu Ülikooli, kus oli õppinud õigusteadust. Oli EÜS Põhjala liige.

1. oktoobrist 1929 sai Meritsast majandusministri abi ja ühtlasi riigi statistikanõukogu liige. 1930. aastal määrati riigiettevõtte Böckeri tehased direktoriks ja seejärel oli ta kuni 1940. aastani a/s Eesti Kiviõli peadirektor.

Ta oli kaubandus-tööstuskoja nõukogu liige, konjunktuuriinstituudi majandussektsiooni nõukogu esimees, loodusvarade instituudi liige, Eesti-Poola kaubanduskoja esimees ja Poola aukonsul Tallinnas.

Arreteeriti 14. juunil 1941 küüditamise ajal. Mõisteti tagaselja surma, kuid surmaotsus asendati 10-aastase vangistusega. Suri vangilaagris. Abikaasa Salme Eleonore küüditati.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]