Arzami Otšei

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Arzami Otšei (ka Aleksei Arzamazov, sündinud 1985 Gorkis) on udmurdi kirjanik ja luuletaja. Ta on ka keeleteadlane, ajaloolane ja soome-ugri liikumise entusiast.

On lõpetanud 2007 Udmurdi Riikliku Ülikooli ungari filoloogina. Ta on kümnete raamatute, õpikute ja üle 40 teaduspublikatsiooni autor, Udmurdi Riikliku ülikooli teadlane ja õppejõud.[1] Lisaks udmurdi ja vene keelele oskab ta inglise, prantsuse, itaalia, ungari, tatari, mari ja ersa keelt.

Arzami Otšei luuletused on ilmunud eesti keeles 2007. aastal neljakeelses kogus "Эн"/"Ära"/"Don't"/"Не".[2]. Tema viimane luulekogu "Быдэс" ("Tervik") pälvis 2013. aastal Eesti Hõimurahvaste Programmi kirjanduspreemia luule kategoorias.

Budinose looja[muuda | muuda lähteteksti]

Arzami Otšei on loonud tehiskeele budinos (nn "soome-ugri esperanto"), milleks ta kasutas soome, eesti, ungari, udmurdi, komi, mari, ersa, mansi, neenetsi ja saami keele sõnu ning paljuski ühiseid foneetilisi, morfoloogilisi ja süntaktilisi süsteeme. Keel põhineb ladina tähestikul, mis teeb mugavaks suhtlemise internetikeskkonnas ning selle võib ära õppida umbes kuu ajaga.

Arzami Otšei budinosekeelsele luulele on kirjutanud helilooja Mart Siimer orkestriteose "Ojman livtib" ("Mu hing lendab"), mille esiettekanne oli 2009 Tartu Jaani kirikus Eesti Noorte Heliloojate Festivalil.[3][4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]