Arnold Sommerling

Allikas: Vikipeedia
Arnold Sommerling
Sünniaeg 23. juuli 1898
Sünnikoht Tallinn
Surmaaeg 5. detsember 1924
Erakond Eestimaa Kommunistlik Partei
Üle-eestimaaline Noorproletaarlaste Ühing
Iseseisev Sotsialistlik Tööliste Partei

Arnold Sommerling (11.vkj/23. juuli 1898 Tallinn5. detsember 1924 Suur-Tupsa talu, Iru vald) oli Eesti kommunistlik tegelane ja ELKNÜ looja.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Arnold Sommerling sündis käsitöölise pojana. Ta lõpetas 1915 Tallinna Kaubanduskooli, 1917 mobiliseeriti Venemaa keisririigi sõjaväkke, pärast seda töötas teenistujana Tallinna sadamas. Ta oli alates 1920 sadama laadijate ametiühingu sekretär ja Tallinna Ametiühingute Kesknõukogu liige ning samast aastast Eestimaa Kommunistliku Partei liige.

Ta osales detsembris 1920 I Üle-eestilise Noorte Proletaarlaste Kongressi kokkukutsumisel ja valiti ka liidu esimeheks. 1921. aasta veebruarist alates oli ta Tallinna linnavolikogu liige ja kommunistide fraktsiooni liige. Ta kandideeris I Riigikogusse Iseseiseva Sotsialistliku Tööliste Partei koosseisus.

Mais 1922 ta vahistati ja mõisteti süüdi (115 protsessil). Talle määrati 10 aastat sunnitööd ja ta vahetati Nõukogude Venemaaga toimunud vahetuse käigus Eesti Vabadussõjas vangi langenute vastu. Alates novembrist 1922 oli ta Vene NFSV komsomolitööl.

1924. aastal saadeti Sommerling ebaseaduslikult Eestisse, kus ta osales 1. detsembri mässu ettevalmistamisel ja korraldamisel Sõjaministeeriumi vallutamise katses. Pärast ülestõusukatse läbikukkumist osutas Sommerling kinnipidamise katsel, Tupsi talu Irus koos EKNÜ KK liikme Osvald Piiri ja Tallinna Linnavolikogu liikme Eduard Ambosega politseile relvastatud vastupanu ja tapeti.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti NSV-s nimetati Arnold Sommerlingi mälestuseks tema nimega A. Sommerlingi nimeline sovhoos ja Sommerlingi küla, nüüdisaegne Jüri alevik. Tema elu on käsitlenud kirjanik Holger Pukk jutustuses "Öine lahing".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]