Araabia numbrid

Allikas: Vikipeedia
Brahmi numbrid (alumine rida) 1. sajandi Indiast.
Umbes 3.-7.sajandist Indiast pärit Bakhshali käsikirjas kasutatud numbrid.
Tänapäeva araablase telefoni numbriklahvid: vasakul Lääne-Araabia / Lääne-Euroopa numbrid; paremal Ida-Araabia numbrid.
Euroopa õpetlased käisid 9ndal sajandil Al-Karaouine ülikoolis Marokos õppimas araabia numbreid ja matemaatikat
Saksakeelne käsitsi kirjutatud leht Hans Talhofferin 1459ndal kirjutatud õpikust. Sel ajal olid araabia numbrid suhteliselt vähetuntud, millele viitab asjaolu, et Talhoffer käsitleb neid samas teoses kõrvuti heebrea tähestiku ja astroloogiaga.
Araabia ja araabia-india numbrid liiklusmärgil Abu Dhabis.
Uppsala toomkiriku kella kujutav puugravüür 16.sajandist. Sellel on kaks sifferplaati, millel ühel on rooma ja teisel araabia numbrid.

Araabia numbrid on numbrid 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ja 0.

Araabia numbrid on tegelikult India päritoluga, kuna araabia numbriteks nimetatakse umbes 1200-ndatel (osade väitel 1600-ndatel) Araabiast Euroopasse imporditud, aga enne seda Indias kasutusel olnud numbreid.

India matemaatikud leiutasid süsteemi 1. ja 4. sajandi vahel ja võeti araabia matemaatikute poolt omaks 9. sajandil. Uue positsioonilise kümnendsüsteemi populariseerimisel olid olulised Muḥammad ibn Mūsa al-Khwārizmī raamat "Hindu numbritega arvestamisest" (825) ja Al-Kindi raamat "Hindu numbrite kasutamise kohta" (830). Hiljem levis süsteem kõrgkeskaja Euroopas.

Esimesed araabia numbrite kasutajad Euroopas olid juudi kaupmehed. Kas see ka siis teistele külge hakkas pole teada. Järgmiseks sissetoojaks või vähemalt kasutajaks oli prantsuse päritolu matemaatikust paavst Silvester II (999–1003). Järgmiseks kasutamiskohaks oli vist normannide Rogeri õukond Sitsiilias. 1154. lasi Roger II araabia kartograafil Muḩammad al-Idrīsī koostada maailma kaardi. Al-Idris koostas ka Rogeri raamatu, kus andis olulist teavet rändajatele maade, teede, ajaloo ja etnograafia vallast. Araabia numbrite importijaks peetakse ka Araabias elanud itaallast, Firenze matemaatikut Leonardo Fibonaccit (u 1170 – u 1250), kes kirjutas 1202 õpiku "Liber Abaci". Ta tõi Itaaliasse kaasa araabia suguharu mairebide numbrid (nn Gobari tsifrid) ja tutvustas neid Euroopa kaupmeestele. Algul keelati kohati kaubatehingute sooritamisel uute numbrite kasutamine ära, sest araabia numbrid võimaldasid mugavat "paberil arvutamist", mis tekitas umbusaldust, sest arvutamine polnud visuaalselt jälgitav. Alles 13. sajandil tekkinud kirjutamis- ja lugemisoskuse laiema leviku tõttu ei äratanud "paberil arvutamine" veel usaldust. Rooma numbritega opereeriti tavaliselt arvutuslauaga, sest nendega "paberil arvutamine" oli ebamugav ja aeganõudev.[1] Üldisemalt kasutusele tulid araabia numbrid Euroopas alles 15. sajandil seoses trükipressi leiutamisega Euroopas Johannes Gutenbergi poolt (trükikunst leiutati tegelikult Hiinas)

Numbrite kuju kujunes vastavalt kirjastiilidele; Villu Tootsi järgi tuleb rangelt vahet teha klassitsistliku antiikva ja egiptienni, egiptienni ja groteski jne numbrite stiili vahel.


araabia 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9
araabia-india ٠ ١ ٢ ٣ ٤ ٥ ٦ ٧ ٨ ٩
ida araabia-india
(pärsia ja urdu)
۰ ۱ ۲ ۳ ۴ ۵ ۶ ۷ ۸ ۹
devanagari
(hindi)
tamili  


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Loe ka[muuda | muuda lähteteksti]

  • Toots, Villu "Tänapäeva kiri". Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1956

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Nick Murphy, 2005, TV-dokumentaal "The Story of 1"