Araabia numbrid

Allikas: Vikipeedia

Araabia numbrid on numbrid 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ja 0.

Araabia numbrid on tegelikult India päritoluga, kuna araabia numbriteks nimetatakse umbes 1200-ndatel (osade väitel 1600-ndatel) Araabiast Euroopasse imporditud, aga enne seda Indias kasutusel olnud numbreid.

Esimesed araabia numbrite kasutajad Euroopas olid juudi kaupmehed. Kas see ka siis teistele külge hakkas? pole teada. Järgmiseks sissetoojaks või vähemalt kasutajaks oli inglane matemaatikust paavst Silvester II (999-1003). Järgmiseks kasutamiskohaks oli vist normannide Rogeri õukond Sitsiilias. 1154. lasi Roger II Maroko vürstil al-Idrisil koostada maailma kaardi. Al-Idris koostas ka Rogeri raamatu, kus andis olulist teavet rändajatele maade, teede, ajaloo ja etnograafia vallast. Araabia numbrite importijaks peetakse ka Araabias elanud itaallast, Firenze matemaatikut Leonardo Fibonaccit (u 1170 – u 1250). Ta tõi Itaaliasse kaasa araabia suguharu mairebide numbrid (nn Gobari tsifrid) ja tutvustas neid Euroopa kaupmeestele. Algul keelati kohati kaubatehingute sooritamisel uute numbrite kasutamine ära, sest araabia numbrid võimaldasid mugavat "paberil" arvutamist. See tekitas umbusaldust, sest arvutamine polnud visuaalselt jälgitav. Alles 13. sajandil tekkinud kirjutamis- ja lugemisoskuse laiema leviku alguse tõttu ei äratanud "paberil arvutamine" veel usaldust.Rooma numbritega opereeriti tavaliselt arvutuslauaga, sest nendega "paberil" arvutamine on ebamugav ja aeganõudev.[1]

Numbrite kuju kujunes vastavalt kirjastiilidele - Villu Tootsi järgi tuleb rangelt vahet teha klassitsistliku antiikva ja egiptienni, egiptienni ja groteski jne numbrie stiili vahel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Loe ka[muuda | muuda lähteteksti]

  • Toots, Villu "Tänapäeva kiri". Tallinn: Eesti Riiklik Kirjastus, 1956

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Nick Murphy, 2005, TV-dokumentaal "The Story of 1"