Apo

Allikas: Vikipeedia
 See artikkel räägib vulkaanist; atolli kohta Filipiinidel vaata artiklit Apo atoll ja Peruu mäejumala kohta artiklit Apo (jumal); kurdi vabadusvõitlja kohta vaata artiklit Abdullah Öcalan

Apo
Kõrgus 2954 m
Asukoht Filipiinid
Suhteline kõrgus 2954 m
Esmavallutamine 1880, Don Joaquin Rajal rühmaga
Tüüp Kihtvulkaan
Koordinaadid 6° 59′ 15″ N, 125° 16′ 15″ E
Apo (Filipiinid)
Apo

Apo on vulkaan Filipiinidel Mindanao saarel SOCCSKSARGENi ja Davao provintsi piiril. [1]

Vulkaani kõrgus on 2954 meetrit. Apo on Filipiinide kõrgeim mägi. [1]

Apo vulkaani nõlvadel esineb fumaroole, kuid viimase purske kohta kirjalikud ülestähendused puuduvad [2]. Apo on kolme tipuga ja pealt võrdlemisi lame. Tipus on 500 meetri laiune vulkaanikraater, milles on väike kraatrijärv.

Apo on tegevvulkaan, mille purse ähvardaks mitut suurt linna: temast 40 km idas asub Davao piirkonna halduskeskus, ligi miljoni elanikuga Davao, 25 km lõunas asub Digos ja 20 km läänes Kidapawan. [1]

Apo on maasoojusenergia allikas. Mäe jalamil asub Agco järve kuurort, kus turistid saavad supelda kuumaveeallikates.

Apo on mägironijate jaoks üks Filipiinide kõige populaarsemaid sihtkohti. Mäe tippu on suhteliselt lihtne jõuda. Apo tippu viib mitu matkarada nii Davaost kui SOCCSKSARGENist. Keskmine matk võtab aega 2–4 päeva. Matka käigus saab vaadata nii kraatrijärve kui vana kraatrit. Mäele võib ronida ükskõik mis aastaajal.

Filipiinide Keskkonna- ja Loodusressursside Ministeerium on esitanud Apo mäe lisamiseks UNESCO maailmapärandi loendisse. Ministeerium loeb Apo mäge endeemluse keskuseks Mindanaol. See on taimestiku ja loomastiku suure bioloogilise mitmekesisusega piirkond. Metsatüüpe on Apo mäel kolm: jalamil troopiline vihmamets, kõrgemal keskmäestikumetsad ja lõpuks kõrgmäestikumetsad. Mäel elab umbes 270 linnuliiki, kellest üle 100 on endeemsed.

9. mail 1936 kuulutas Filipiinide president Manuel Quezon Apo ümbruse rahvuspargiks. Sellegipoolest on tänapäeval kõik matkarajad rämpsu täis. Liigne turistide hulk soodustab pinnase erosiooni. Mõned mägironijate ja vabatahtlike ühendused korraldavad igal aastal lihavõttepühade paiku mäe puhastamise kampaania.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Suur maailma atlas, lk. 93
  2. "Apo". Global Volcanism Program (inglise keeles). Smithsonian Institution. Originaali arhiivikoopia seisuga 14. november 2020. Vaadatud 5. veebruaril 2009.{{netiviide}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]