Ankh

Allikas: Vikipeedia
Ankh

Ankh ehk kopti rist ehk aasrist (sümbol ) on rist, mille ülaosas on silmus ja mis oli kasutusel egiptuse hieroglüüfina. Hieroglüüfina tähistas ankh alguses Egiptuse sõna ˁnḫ ('peegel' või 'pilt'), aga hiljem sai elu tähistavaks sümboliks. Egiptuse ristitud elanikud – koptikristlased – on võtnud ankh'i enda usu tunnuseks ja selle ladinakeelne nimetus on crux ansata. Ankh'i peetakse ka päikesejumala märgiks.

Elu tähistava hieroglüüfi ankh algne tähendus on täpselt teadmata. Ühe versiooni kohaselt tähistas see sandaalirihma, kuna see hääldub egiptuse keeles samaselt sõnaga "elu". Teise teooria kohaselt kujutab ankh jumalanna Isise vöörihma pannalt. Kolmas teooria arvab, et ankh-sümbol kujutab imetaja selgroolüli läbilõikes.

Kairo ülikooli egüptoloogide arvates on ankh'i tähendus ületähtsustatud ja üle-mütologiseeritud. Nende teooria kohaselt kujutab ankh Niiluse jõge, kusjuures aas on delta, püstkriips jõgi ise ja haarad lääne- ja idakallas. Kogu märk tähistab kahe kalda ühtsust läbi jõe.

Egiptuse turismitrükised levitavad teooriat, et ankh tähistab perekonda – aas on naise suguorgan, püstharu mehe suguorgan ja külgharud on lapsed. Ükski akadeemiline uurimus sellist tõlgendust ei toeta.

Egiptuse hauakunstis kujutati ankh-sümbolit tihti eluga (peamiselt hauataguse eluga) seotud olukordades, kus teispoolsuse jumal Anubis annab soovijale ankh'i kui võtme hauatagusesse ellu. Paljudel kujutistel annab mõni jumal ankh'i vaaraole, väljendades seega vaarao jumalikku päritolu ja surematust.

Egiptuses valmistati ka ankh-sümboliga amulette. Viimast tuntakse matkajate kaitseamuletina ja ta seondub viljakusega. Ankh'i kujuga valmistati metallist sepistatud peegleid, mis lisaks dekoratiivsele funktsioonile võisid olla ka sümboolseks võimaluseks heita pilk teispoolsusesse.

Ankh'i ei valmistatud peaaegu mitte kunagi hõbedast. Päikesega seotud sümbolina valmistati tähtsad ankh'id kullast või ka läikima hõõrutud vasest.

Ankh esineb tihti Antiik-Küprose ja Väike-Aasia müntidel. Kreeta-Mükeene lineaarkirjas B tähistab ankh häälikut za.

Ankh'i kujutist tundsid maiad, skandinaavlastel tähistas see surematust ja seondus veega.

1960ndatel aastatel leidis ankh koos patsifikuga (☮) samaväärset kasutust hipiliikumise poolt kui rahu ja tõe sümbol.

Alates 1980ndatest aastatest kuni tänaseni on ankh gootide subkultuuri sümboolika osa.

Unicode'is on ankh'i sümbol U+2625, HTML-is &#x2625.

Tihti peetakse Ankh'i ekslikult aluseks sümbolile ♀, mis tänapäeval tähistab planeet Veenust, keemilist elementi vask ja naissugupoolt.