Andres Metspalu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Andres Metspalu, 1999 (foto: Jaan Künnap)
Andres Metspalu 2012. aastal rääkimas vastavatud Geeni- ja Biotehnoloogia keskuses
Andres Metspalu 2017. aastal Genoomika instituudis.

Andres Metspalu (sündinud 11. märtsil 1951 Lääne-Virumaal) on eesti geeniteadlane ja Eesti Teaduste Akadeemia liige, Tartu Ülikooli Genoomika Instituudi genoomika ja biopankade professor ja Eesti Geenivaramu juhataja ning Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi biotehnoloogia professor.

Elukäik[muuda | muuda lähteteksti]

1969. aastal lõpetas ta Rakke Keskkooli ja 1976. aastal Tartu Riikliku Ülikooli arstiteaduskonna ravi erialal. Bioloogiakandidaadi väitekirja kaitses ta 1979. aastal Ukraina TA Molekulaargeneetika Instituudis Kiievis.

Alustanud teadlaskarjääri 1976. aastal Tartu Riikliku Ülikooli molekulaarbioloogia uurimisgrupi nooremteadurina, jätkas ta 1982. aastast vanemteaduri ning 1985. aastast üld- ja molekulaarpatoloogia instituudi geeniekspressiooni labori juhatajana.

Aastatel 1986–1992 oli Andres Metspalu Eesti Biokeskuse teadusdirektor, 1992. aastast siiani on ta olnud molekulaar- ja rakubioloogia instituudi biotehnoloogia professor ja õppetooli juhataja ning 19962007 Tartu Ülikooli Kliinikumi ühendlabori molekulaardiagnostika keskuse juhataja.

Alates 2008 on Andres Metspalu Tartu Ülikooli Eesti Geenivaramu juhataja, 2018–2020 Tartu Ülikooli genoomika ja biopankade juhtivteadur ning alates 2021 on ta Tartu Ülikooli genoomika ja biopankade professor.

Aastatel 1993–1994 viibis ta külalisprofessorina Baylori Meditsiinikolledžis (Houston, USA) ning 2000. aastal külalisteadurina WHO Rahvusvahelises vähiuurimiskeskuses (Lyon, Prantsusmaa).

Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks biotehnoloogia alal valiti Andres Metspalu 2010. aastal.

Tartu Ülikooli valitsuse liige (2012–2016).

Ta on Pärnu Jahtklubi ja Tartu Rotary Klubi liige.

Teadustegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Andres Metspalu rahvusvahelisel teaduskonverentsil Geenifoorum 2012

Huvi DNA, geenide ja ribosoomide vastu sai alguse juba keskkoolipäevil, kuid lõplik otsus molekulaarbioloogia kasuks langes neljandal semestril, mil ülikoolis algasid akadeemik Artur Linnu biokeemia praktikumid. 1981. aastal oli Metspalul võimalus töötada teadurina Columbia ja Yale’i ülikoolis USAs. Ameerikast naastes sai ta kogutud teadmisi rakendada Tartu Ülikooli molekulaarbioloogia laboris, kuhu hangiti uue põlvkonna seadmed ning hakati tegema moodsat geeniteadust.

Andres Metspalu peamised uurimissuunad on genoomika ja geenitehnoloogia, inimgenoomi varieerumise uurimise meetodid suurtes geenipankades; mendeliaalsete ja komplekshaiguste geneetika, seosed geenide, keskkonnategurite, elustiili ja inimese tervisliku seisundi vahel; molekulaardiagnostika ja geenianalüüsi tehnoloogiline arendamine, DNA kiibitehnoloogia. Teadustööd tehes püüab ta silmas pidada tulemuste kiiret paktikasse jõudmist. Sel eesmärgil asutas Metspalu koos kolleegidega firma Asper Biotech, mis tegeleb geenitestide väljatöötamise ja geenianalüüsiga. Siin sai kasutusele võtta värskelt patenteeritud instrumendid.

Andres Metspalu on üks Eesti geenitehnoloogia rajajaid. Ta on juurutanud Tartu Ülikooli kliinikumis molekulaardiagnostika, algatanud ülemaailmse biopankade konsortsiumi ning Eesti Geenivaramu projekti, millest on võrsunud Eesti Biopank ja Tartu Ülikooli genoomika instituut. Eesti Geenivaramu andmeid on kaasatud kümnetesse ja sadadesse komplekshaiguste päriliku komponendi uuringutesse. Selle töö tulemusel on Andres Metspalu pääsenud maailma mõjukamate loodus- ja sotsiaalteadlaste hulka.

Teaduskorralduslik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Andres Metspalu tegutseb teadusorganisatsioonides nii Eestis kui ka välismaal. Ta on Eesti Inimgeneetika Ühingu algataja ja juhatuse liige ja Genoomika Tippkeskuse juhtkomitee liige, samuti Euroopa Inimesegeneetika Ühingu juhtkomitee, Inimese Genoomi Organisatsiooni, Ameerika Inimesegeneetika Ühingu ning ScanBalt Akadeemia liige, mitme rahvusvahelise ekspertpaneeli ekspert ja juhataja ning rahvusvaheliste teadusajakirjade toimetuskolleegiumi liige.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Andres Metspalu poeg Mait Metspalu on samuti geeniteadlane.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]