Andréas (Kreeka ja Taani prints)

Allikas: Vikipeedia
Prints Andréas

Andréas (20. jaanuar 1882 Ateena3. detsember 1944 Monte Carlo) oli Kreeka ja Taani prints Glücksburgi dünastiast. Tema vanemad olid Kreeka kuningas Geórgios I ja kuninganna Olga.

Kuigi Andréase isa oli rahvuselt taanlane ja ema venelane, õppis prints varakult selgeks kreeka keele ning suhtles oma perekonnaga ainult selles keeles.

Prints Andréas sai sõjaväelise hariduse Ateena sõjakoolides. Balkani sõdades ja Esimeses maailmasõjas ta siiski ei osalenud, kuid tal oli sümboolne auaste Kreeka, Saksamaa ja Venemaa sõjaväes.

Aastal 1917 läks ta koos oma venna, kuningas Konstantínos I-ga 4 aastaks eksiili. Naasnud 1921 Kreekasse, juhatas ta Kreeka vägesid Kreeka-Türgi sõjas Sakarya lahingus.

Aastal 1922 toimunud riigipöörde järel ta vahistati, anti sõjakohtu alla ja mõisteti süüdi käskude eiramises ja omaalgatuslikus tegutsemises Sakarya lahingus. Ta pagendati eluks ajaks Kreekast. Lõpuks jäi ta elama Prantsusmaale. Kuigi 1936 tema pagendus tühistati, külastas ta Kreekat vaid lühikeseks ajaks.

Prints Andréas suri 1944. aastal Monacos Monte Carlo hotellis Metropole südamepuudulikkuse tagajärjel.

Ta oli nii Kreeka kui ka Taani kuningakoja liige.

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Ta oli abielus Battenbergi printsessi Alice'iga. Neil sündis viis last:

Hiljem, 1930. aastatel nende abielu lagunes ja valdava osa ajast elasid abikaasad eraldi. Prints Andréase kaaslaseks sai siis krahvinna Andrée de La Bigne.

Teise maailmasõja ajal teenis tema poeg Suurbritannia mereväes, aga kõik tütred olid abielus saksa aadlikega, kellest 3 olid natsipartei liikmed.