Andamanid ja Nicobarid

Allikas: Vikipeedia
Andamanid ja Nicobarid

hindi अंडमान और निकोबर दीप समूह
Ańḍamān aur Nikobar dvīp-samūh
inglise Andaman and Nicobar Islands

Pindala: 8293 km²
Elanikke: 379 900 (2011)
Pealinn: Port Blair
Andamanid ja Nicobarid

Andamanid ja Nicobarid on India liiduala. Koosneb Andamanidest, Nicobaridest ning mõnest väiksemast saarerühmast, paiknedes India ookeanis Bengali lahe ja Andamani mere vahel. Saarestikud on Arakani mäestiku jätk.

Saarestikud koosnevad rohkem kui viiesajast saarest, millest vaid mõnelkümnel on inimasustus. Paljusid saari ääristavad korallrahud ning neid katab troopiline vihmamets.


Seal of Andaman and Nicobar Islands.svg

Rahvastik[muuda | muuda lähteteksti]

Piirkonna elanikkonna enamuse moodustavad uusasukad. Võrreldes 1981. aastaga, mil saartel loendati 188 000 elanikku, on rahvaarv immigratsiooni toel India aladelt kahekordistunud. Kõneldakse hindi, bengali ja tamili keelt ning põliskeeli.

Põlisasukad[muuda | muuda lähteteksti]

Andamani saartel on säilinud neli negriidsesse rassi kuuluvat hõimu: suurandamanid, onged, džarauad ja sentinelid (üldnimetus: andamanid). Nicobari saarel elutsevad kaks mongoliidset hõimu: šompenid ja nikobarid. Pool territooriumist on reservaadina kaitse all, hõimusid ähvardab väljasuremine ja nendega ühenduse pidamine on seadusega piiratud. Nikobarid on ainsad, kelle arv ulatub (kümnetesse) tuhandetesse, ülejäänud hõimude arvukus kõigub erinevatel andmetel mõnekümne ja mõnesaja vahel.

Negriidsed hõimud on saartel elanud 15–60 000 aastat ning nad on säilitanud nomaadse või poolnomaadse eluviisi küttide ja korilastena. Mongoliidsed hõimud on saartele saabunud mõni tuhat aastat tagasi Malai ja Birma rannikult. Šompenidki elatuvad küttimisest ja korilusest, nikobarid aga on põlluharijad ja suurem osa neist on vastu võtnud ristiusu.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

2004. a. 26. detsembril leidis India ookeanis aset maavärin, mille tugevuseks mõõdeti 9,0 palli Richteri skaala järgi. Tekkinud 10-meetrise hiidlaine tagajärjel said saared tugevasti kannatada, hukkus tuhandeid inimesi. Sündmuse tagajärjel muutus saarte arv. Küttidest ja korilastest põlisrahvad hiidlaines teadaolevalt nimetamisväärselt ei kannatanud.


Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislink[muuda | muuda lähteteksti]