Alexander Duff, esimene Fife'i hertsog

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Alexander Duff (Fife'i hertsog))
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Fife'i hertsogist ja 6. Fife'i krahvist; teiste sellenimeliste kohta vaata artiklit Alexander Duff

Alexander ja Louise Duff

Alexander William George Duff (10. november 184912. jaanuar 1912) oli Fife'i krahv ja Fife'i hertsog, Edward VII vanima tütre Louise'i abikaasa.

Noorpõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Alexander Duff sündis Edinburghis viienda Fife'i krahvi James Duffi ja tema abikaasa leedi Agnes Hay pojana. Alates 1857. aastast kandis ta Macduffi vikonti tiitlit.

18631866 õpis Duff Etoni kolledžis ning 18731879 oli ta parlamendiliige.

7. augustil 1879 sai temast pärast isa surma kuues Fife'i krahv (Iirimaa aadelkonnas) ning teine parun Skene (Ühendkuningriigi aadelkonnas), viimane tiitel andis talle ka koha lordidekojas. 18721902 oli ta Elgini maakonna lordleitnant (Lord-Lieutenant) Šotimaal.

1882 osales diplomaatilisel missioonil Saksimaa kuninga Alberti juurde. 1885 sai temast Fife'i krahv Ühendkuningriigi aadelkonnas. Ta oli Briti Lõuna-Aafria kompanii üks asutajaid ning ühingu asepresident kuni 1896. aastani.

Abielu[muuda | muuda lähteteksti]

27. juunil 1889 abiellus Alexander Duff printsess Louise'iga Buckinghami palees. Kaks päeva pärast laulatust tõstis kuninganna ta Fife'i hertsogi ja Macduffi markii seisusesse Ühendkuningriigi aadelkonnas.

Fife'i hertsogil ja hertsoginnal oli kolm last:

Tiitlid ja autasud[muuda | muuda lähteteksti]

Braemar, Mar Lodge Estate, St Ninian's Chapel - Haud 1. hertsog Fife (1849–1912)

1900. aasta aprillis välja antud seadusega sai Duffist uuesti Fife'i hertsog ja Macduffi krahv. Uue seadusega pandi paika ka tiitli edasiminek meessoost pärijate puudumisel, kuna hertsogil ja hertsoginnal oli ainult kaks tütart. Seaduse tulemusena oli Alexandri käes kaks Duffi hertsogkonda: 1887 välja antu kadus poja puudumisel, 1900 antu pärandus vanemale tütrele nagu ka MacDuffi markii tiitel. Novembris 1905 andis Duffi äi, kuningas Edward VII Fife'i hertsoginnale kuningliku printsessi tiitli ning Alexandra ja Maud Duffile Suurbritannia ja Iirimaa printsessi tiitli nimetusega "kõrgus".

1881 sai Alexander Duffist Ohakaordu (Order of the Thistle) rüütel. 1902 sai ta kuningliku Victoria keti. Tema naisevend, kuningas George V lõi ta Sukapaelaordu rüütliks. Ta oli ka Bathi ordu rüütel ja majesteedi eranõunik.

Hilisem elu[muuda | muuda lähteteksti]

Detsembris 1911, kui perekond purjetas Egiptuse poole, elasid nad Maroko lähedal üle laevaõnnetuse. Kuigi kõik pääsesid vigastusteta, jäi hertsog varsti haigeks. Ta suri Egiptuses Aswānis jaanuaris 1912 ning maeti Mar Lodge'i mausoleumi Aberdeenshire'is Šotimaal.