Lordide koda

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lordide koja logo

Lordide koda (inglise keeles House of Lords; mitteametlikult ka House of Peers; ametlikult the Right Honourable the Lords Spiritual and Temporal of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland in Parliament assembled) on Suurbritannia parlamendi ülemkoda.

Lordide koja istungid toimuvad sarnaselt alamkojaga (House of Commons) Westminsteri palees, kuid erinevates tööruumides. Koja tööd juhib lord spiiker Lord Fowler.

Lordide kojas on 2019. aasta novembri seisuga 793 tegevliiget, kes kuuluvad aadelkonda ning on jaotatud vastavalt ilmalikeks ja vaimulikeks lordideks.[1] Vaimulike lordide (Lords Spiritual) hulka kuuluvad Inglismaa Kiriku 26 piiskoppi[2]. Ilmalikest lordidest (House Temporal) on enamik eluaegse ja mittepäritava tiitliga, kelle nimetab ametisse monarh peaministri või vastava komisjoni nõuandel. Ilmaliku koja liikmelisus oli ajalooliselt piiratud vaid selle pärinud aadlikele, kuid 1999. aastal jõustunud House of Lords Act 1999'ga kitsendati päritavate liikmekohtade arv 92-le.[3]

Lordide koda on maailma ainus kahekojalise parlamendi ülemkoda, mis on alamkojast liikmete arvult suurem.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]