Ajahn Sumedho

Allikas: Vikipeedia
Ajahn Sumedho

Luang Por Sumedho ehk Ajahn Sumedho (tai keeles อาจารย์สุเมโธ, kodanikunimega Robert Karr Jackman; sündinud 27. juulil 1934) on üks vanemaid ja auväärsemaid Tai metsatraditsiooni esindajaid läänemaailmas.

Ta sündis USA-s Washingtoni osariigis Seattle'is. Ta ordineeriti mungaks 1967. aastal Tais Wat Pah Pongi kloostris ning aastatel 1967–1977 õppis ta sealsamas Ajahn Chah juures. 1975. aastal aitas ta Ajahn Chah'l rajada Tai metsatraditsiooni järgivat Wat Pah Nanachat kloostrit välismaalastele, olles ka selle esimeseks kloostriülemaks.

Aastal 1977, külastades koos Ajahn Chah'ga Suurbritanniat ja nähes seal inimeste suurt huvi budismi vastu, julgustas Ajahn Chah teda sinna jäämagi harukloostri rajamiseks. Aastatel 19842010 oli Ajahn Sumedho kloostriülem Suurbritannias theravaada budismi kloostris Amaravati Buddhist Monastery.

Ajahn Sumedho õpetused paistavad silma oma lihtsuse ja praktilise maaläheduse poolest. Ta rõhutab vahetu intuitiivse taipamise tähtsust ja selle seostamist igapäevase eluga. Nagu enamus Tai metsatraditsiooni õpetajaid, hoidub ta intellektuaalsetest abstraktsioonidest ja keskendub eeskätt Buddha õpetuse praktilistele rakendustele, olles sealjuures tuntud oma kaasahaarava ja vaimuka stiili poolest.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]