Abielu kaitse seadus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Abielu kaitse seadus (inglise keeles Defense of Marriage Act, ametlik lühend DOMA) on Ameerika Ühendriikide föderaalseadus, mis vabastas oma algses sõnastuses osariigid kohustusest tunnistada teises osariigis sõlmitud samasooliste abielu, samuti keelas USA riiklikul valitsusel tunnustada samasooliste abielusid.

Seaduse kiitsid heaks Vabariikliku Partei kontrolli all olnud Ameerika Ühendriikide Kongressi mõlemad kojad ja president Bill Clinton allkirjastas selle 21. septembril 1996. Seaduseelnõu autoriks ja ametlikuks esitajaks Esindajatekojas oli Georgia osariigi saadik Bob Barr.

Abielu kaitse seaduse kõige vastuolulisem alajaotus oli selle kolmas osa, mis defineeris abielu kui ühe mehe ja ühe naise seadusliku liidu, välistades samasooliste abielude tunnustamise riiklikul tasandil. Samas oli sätestatud, et samasoolistele abielupaaridele ei laiene riiklikul tasandil erisoolistele abielupaaridele kehtivad majanduslikud soodustused ja garantiid, muuhulgas föderaalametnike kindlustussoodustused, sotsiaalkindlustuse arvelt makstavad hüvitised abikaasa surma korral ja õigus esitada ühist tuludeklaratsiooni.

Seaduse kolmanda osa tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks seitse föderaalkohust, teiste seas ka esimese ringkonna apellatsioonikohus Bostonis (31. mail 2012) ja teise ringkonna apellatsioonikohus New Yorgis (18. oktoobril 2012). Viis lahendit kaevati edasi ülemkohtusse. Ka president Barack Obama administratsiooni hinnangul oli seaduse kolmas osa põhiseadusega vastuolus ning kuigi valitsus jätkas selle täitmist, lõpetas ta märtsis 2011 seaduse kaitsmise kohtuprotsessidel.

Kohtuasjas Ameerika Ühendriigid Windsori vastu kuulutaski ülemkohus kui kõrgeim kohtuinstants 26. juunil 2013 häältega 5:4 seaduse kolmanda osa põhiseaduse viienda parandusega vastuolus olevaks. Selle järgnenud ülemkohtu kohtuasjas Obergefell Hodgesi vastu otsustas kohus 26. juunil 2015 häältega 5:4, et osariigid ei tohi USA põhiseaduse 14. paranduse mõtet järgides keelduda abielu tunnustamisest abikaasade soo alusel. Sellega legaliseeris ülemkohus samasooliste abielu kogu Ameerika Ühendriikide territooriumil, tühistades ka abielu kaitse seaduse teise osa ja muutes seaduse edasise rakendamise võimatuks.

Poliitiliselt toetas abielu kaitse seadust eelkõige Vabariiklik Partei, valdav osa Demokraatliku Partei poliitikutest leidis, et seaduse peaks täielikult või osaliselt tühistama.