Aarne Arvonen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Aarne Arvonen

Aarne Armas Arvonen (hüüdnimi Arska; 4. august 18971. jaanuar 2009) oli Soome ülipikaealine, alates 5. detsembrist 2006 kuni surmani Soome vanim inimene.

Aarne Arvonen osales Esimeses maailmasõjas kaitserajatiste ehitusel. Soome kodusõjas võitles ta punaste poolel ja sattus Ekenäsi vangilaagrisse. Vabanedes elas ta Helsingis Kallios, abiellus ja sai kahe tütre isaks. 1938 jäi ta leseks ja kolis Järvenpääle. Ta töötas mööblitehases ehisdetailide voolijana.

Oma 100. sünnipäeva sõitis ta tähistama Londonisse. 2005. aastani elas ta omaehitatud majas. Seejärel viidi ta nefriidi tõttu haiglasse, kuid paranes. Seal anti talle esimest korda elus antibiootikume. Kõrges vanaduses elas ta Vanhankylänniemi hooldekodus Järvenpääl ning tema tervis oli kuni 2008. aastani hea, kuni ta jäi pimedaks ja kõva kuulmisega.

Ta oli lapsepõlvest saadik astronoomiahuviline. 1921. aastal oli ta üks Soome amatöörastronoomiaseltsi asutajaliikmetest ja oli selle liige 87 aastat.

Aarne Arvonen elas 111 aasta ja 151 päeva vanuseks. Ta oli surres maailma vanuselt 7. inimene, kõigi aegade vanuselt 51. mees, kõigi aegade vanuselt 17. Euroopa mees ja kõigi aegade vanim Soome mees.

Pärast tema surma sai Soome vanima inimese tiitli 1901. aastal sündinud Viljo Kekola.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]