Aare Tammesalu

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Aare Tammesalu (sündinud 20. detsembril 1960 Tallinnas) on eesti tšellist.

Tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta õppis tšellomängu Tallinna Muusikakeskkoolis Laine Leichteri ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Ivo Juuli ja Toomas Velmeti juures. Hiljem täiendas ta end Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuris Peeter Paemurru juhendamisel.

1987. aastal sai ta vabariiklikul keelpillimängijate konkursil II preemia.

Aare Tammesalu on andnud soolokontserte Eestis ja Soomes ning esinenud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestri, Eesti Rahvusmeeskoori, Pärnu Linnaorkestri ja Kotka Linnaorkestri (Soome) solistina.

Ta kuulub mitmesse kammeransamblisse (Reval Ensemble, Tobiase Keelpillikvartett, Resonabilis) ning teeb koostööd paljude eesti interpreetidega. A. Tammesalu on olnud Lepo Sumera, Eino Tambergi, Toivo Tulevi, Giovanni Bonato jt heliloojate teoste esmaesitaja.


Aare Tammesalu esineb nii solisti kui ka kammermuusikuna, esitades nii klassikalist repertuaari kui ka nüüdismuusikat. Lisaks on ta aktiivne kontserdikorraldaja ja pedagoog. Hiljem täiendas ta end EMTA magistrantuuris prof. Peeter Paemurru juhendamisel. Oma pillimänguoskusi on ta lihvinud eratundides Moskvas prof. Mihhail Homitseri juures ja osalenud prof. Martin Osterdagi meistrikursustel.

Tammesalu on osalenud pea kõikidel Eesti muusikafestivalidel ning üles astunud rahvusvahelise mainega festivalidel Itaalias (Emilia Romagna Festival, Autunno Musicale), Armeenias (Yerevan Perspectives), Kanadas (Exeter Bach Festival), Türgis (Bach: before and after), Saksamaal (Usedomi Muusikafestival, Brandenburgi Liidumaa kultuurifestival), Soomes (Crusell-Viikko), Leedus (Gaida), Iraanis (Fadjr), Moldovas (Zilele Muzicii Noi), Kreekas (Around the Piano), Maltal (Malta Rahvusvaheline Orelifestival) jne. Ta on soleerinud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri, Rahvusooper Estonia Sümfooniaorkestri, Klaaspärlimäng Sinfonietta, Pärnu Linnaorkestri, XXI sajandi orkestri, Kotka Linnaorkestri (Soome), Cathedral Bluff´s Symphony Orchestra (Kanada), Eesti Rahvusmeeskoori ja Moskva Konservatooriumi segakoori ees.

Tammesalu on Tobiase Keelpillikvarteti ning ansamblite Resonabilis ja Reval Ensemble liige. Ta on olnud Giovanni Bonato, Lepo Sumera, Eino Tambergi, Andres Uibo, Mirjam Tally, Andrus Kallastu, Marianna Liiki jt heliloojate teoste esiettekandjaks. Heliplaatidele on ta salvestanud A. Kapi, T. Kõrvitsa, K. Singi, L. Sumera, T. Tulevi, M. Tally jt loomingut. 2010 ilmus koostöös ERESega heliplaat "Tšello ja orel", millel kõlab eesti heliloojate tšellomuusikaka läbi aegade.

2008. aastal tegi ta ajaloolise tummfilmi "Noored kotkad" (1927, režissöör T. Luts) taasesituse muusikalise kujunduse ja osales Eesti Televisiooni mängufilmi "Pimedad aknad" heliriba taastamisel ning muusika uuestisalvestamisel (helilooja Eino Tamberg).

Aare Tammesalu on töötanud muusikaprodutsendina Eesti Kontserdis ja Pärnu Filharmoonias. Ta on 1995. aastast Saaremaal toimuva Mustjala festivali ja Kadrioru Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht.

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Tammesalu tegevust on tunnustatud Eesti Kultuurkapitali aastapreemia[viide?] ja Hendrik Krummi nimelise kultuuripreemiaga[viide?]. Ta on Mustjala valla (Saaremaa) aukodanik.[viide?]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]