Lepo Sumera

Allikas: Vikipeedia
Lepo Sumera
Lepo Sumera Jaan Tombi nimelise kultuurimaja juubelil (1991)
Lepo Sumera Jaan Tombi nimelise kultuurimaja juubelil (1991)
Sündinud 8. mai 1950
Surnud 2. juuni 2000 (50-aastaselt)
Elukutse helilooja

Lepo Sumera (8. mai 1950 Tallinn2. juuni 2000 Tallinn) oli eesti helilooja.

Ta oli Heino Elleri viimane õpilane. Oli Eesti Muusikaakadeemia professor, kultuuriminister aastatel 19901992 ning Eesti Heliloojate Liidu esimees.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Lepo Sumera oli esimene helilooja Eestis, kes hakkas 1980. aastate lõpus kasutama komponeerimisel arvutit, ta rajas Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika stuudio ning oli selle esimene juhataja aastani 1999.

Sumera loomingu olulisim osa on tema kuus sümfooniat. Nende kõrval lõi ta veel kolm instrumentaalkontserti (tšello- ja klaverikontsert ning Concerto grosso), väiksemaid teoseid orkestrile, hulganisti kammerteoseid, kantaate ning balletid "Anselmi lugu", "Ruumi suletud" ja "Sisalik". Lepo Sumera on kirjutanud muusika filmidele "Kõrboja peremees", "Naerata ometi" ja "Põrgu".

Sumera looming on kontrastiderohke: ta vastandab huumori ja tõsiduse, diatoonika ja kromaatika, korrastatuse ja korratuse, rütmilisuse ja meetrumivabaduse. Sumera teosed kasvavad välja vähesest algmaterjalist ning on terviklikud tänu helilooja võimele komponeerida teos enne kirjapanekut peas valmis. Sumera helikeel muutus elu jooksul: 1970. aastatel on põhirõhk rütmil, 1980. aastatel kirjutas ta diatoonilistele laadidele toetuvat minimalistlikku muusikat, elu lõpus aga peamiselt kõlavärvipõhist muusikat.

Jüri Krjukov ja Lepo Sumera Miss Estonia 88 žüriis
Foto: Jaan Künnap

Teoste loetelu[muuda | muuda lähteteksti]

6 sümfooniat:

  1. sümfoonia (1981)
  2. sümfoonia (1984)
  3. sümfoonia (1988)
  4. sümfoonia (1992)
  5. sümfoonia (1995)
  6. sümfoonia (2000)

Lavateose muusika näide[muuda | muuda lähteteksti]

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

2000. aastal asutati Lepo Sumera loomingu tutvustamiseks ja jäädvustamiseks Lepo Sumera Ühing. Ühing korraldab alates 2003. aastast Rahvusvahelist Lepo Sumera nimelist noorte heliloojate loomingukonkurssi.

Alates 2016. aastast annab Eesti Heliloojate Liit koostöös Eesti Autorite Ühinguga välja Lepo Sumera nimelist heliloomingu preemiat.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Pianist Kadri-Ann Sumera on tema tütar.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]