Lepo Sumera

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Lepo Sumera
Sündinud 8. mai 1950
Surnud 2. juuni 2000 (50-aastaselt)
Elukutse helilooja

Lepo Sumera (8. mai 1950 Tallinn2. juuni 2000 Tallinn) oli eesti helilooja.

Ta oli Heino Elleri viimane õpilane. Oli Eesti Muusikaakadeemia professor, kultuuriminister aastatel 1990–1992 ning Eesti Heliloojate Liidu esimees.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Lepo Sumera oli esimene helilooja Eestis, kes hakkas 1980. aastate lõpus kasutama komponeerimisel arvutit, ta rajas Eesti Muusikaakadeemia elektronmuusika stuudio ning oli selle esimene juhataja aastani 1999. Sumera loomingu olulisim osa on tema kuus sümfooniat. Nende kõrval lõi ta veel kolm instrumentaalkontserti (tšello- ja klaverikontsert ning Concerto grosso), väiksemaid teoseid orkestrile, hulganisti kammerteoseid, kantaate ning balletid "Anselmi lugu", "Ruumi suletud" ja "Sisalik". Lepo Sumera on kirjutanud muusika filmidele "Kõrboja peremees", "Naerata ometi" ja "Põrgu".

Sumera looming on kontrastiderohke: ta vastandab huumori ja tõsiduse, diatoonika ja kromaatika, korrastatuse ja korratuse, rütmilisuse ja meetrumivabaduse. Sumera teosed kasvavad välja vähesest algmaterjalist ning on terviklikud tänu helilooja võimele komponeerida teos enne kirjapanekut peas valmis. Sumera helikeel muutus elu jooksul: 1970. aastatel on põhirõhk rütmil, 1980. aastatel kirjutas ta diatoonilistele laadidele toetuvat minimalistlikku muusikat, elu lõpus aga peamiselt kõlavärvipõhist muusikat.

Teoste loetelu[muuda | muuda lähteteksti]

6 sümfooniat:

  1. sümfoonia (1981)
  2. sümfoonia (1984)
  3. sümfoonia (1988)
  4. sümfoonia (1992)
  5. sümfoonia (1995)
  6. sümfoonia (2000)

Lavateose muusika näide[muuda | muuda lähteteksti]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Pianist Kadri-Ann Sumera on tema tütar.

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

2000 asutati Lepo Sumera loomingu tutvustamiseks ja jäädvustamiseks Lepo Sumera Ühing. Ühing korraldab Rahvusvahelist Lepo Sumera nimelist noorte heliloojate loomingukonkurssi.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]