Aafrika korpus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Aafrika korpus
Bundesarchiv Bild 101I-784-0223-05, Nordafrika, deutsche Offiziere.2.jpg
Kolm Saksa ohvitseri peavad koos nõu tanki otsas Põhja-Aafrikas.
Tegev 12. veebruar 1941–13. mai 1943
Riik Flag of Germany (1935–1945).svg Natsi-Saksamaa
Kuuluvus Wehrmacht
Haru Ekspeditsioonivägi
Suurus Korpus
Garnison/Staap Tripoli, Itaalia Libüüa
Värvid Kollane, pruun
Lahingud

Teine Maailmasõda

Ülemad
Märkimisväärsed ülemad Erwin Rommel
Ludwig Crüwell
Ritter von Thoma
Walther Nehring
Sümboolika
Aafrika korpuse embleem Afrika Korps emblem.svg

Aafrika Korpus või Saksa Aafrika korpus (saksa keeles: Deutsches Afrikakorps, DAK) oli Teises maailmasõjas Põhja- Aafrika kampaania ajal Saksamaa ekspeditsioonivägi. Alguses saadeti see Aafrikasse appi Itaalia kolooniatele abiväena, tegutsedes Aafrikas mitmesuguste nimetuste all alates märtsist 1941 kuni selle alistumiseni 1943. aasta mais. Üksuse kõige tuntum ülem oli kindralfeldmarssal Erwin Rommel.


Formeerimine[muuda | muuda lähteteksti]

11. jaanuaril 1941 moodustatud Afrika Korpuse ülemaks määrati üks Hitleri lemmik kindraleid Erwin Rommel 11. veebruaril. Algselt pidi Hans von Funck saama selle ülemaks, kuid Hitler ei sallinud von Funckit, kuna ta oli Werner von Fritschi isiklik personaliülem, kui von Fritsch 1938. aastal sunniti tagasi astuma.

Saksa relvajõudude ülemjuhatus (Oberkommando der Wehrmacht, OKW) otsustas saata Liibüasse Itaalia armee toetamiseks "tõkkeväe". Saksa tõkkevägi, mille ülem oli Rommel, koosnes kõigepealt väest, mis koosnes ainult 5. tankirügemendist, mis pandi kokku 3. tankidiviisi teisest rügemendist. Need üksused organiseeriti 5. kergediviisiks, kui nad saabusid Aafrikasse 10. veebruarist kuni 12. märtsini 1941. Aprillikuu lõpus ja mais liitusid 5. kergediviisga üksused 15. tankidiviisist Itaaliast. Sel ajal koosnes Afrika Korpus kahest diviisist ja oli allutatud Itaallaste juhtimisele.

15. augustil 1941 nimetati 5. kergediviis ümber 21. tankidiviisiks, mille kõrgem vorm oli endiselt Aafrika Korpus. 1941. aasta suvel suurendas OKW Aafrikas kohalolekut ja lõi uue peakorteri nimega Panzer Group Africa. 15. augustil aktiviseeriti tankigrupp Rommeli juhtimisel ja Aafrika Korpuse ülema koht läks Ludwig Crüwellile. Tankigrupp koosnes Aafrika Korpusest, mõnedest lisa Saksa üksustest ning veel kahest Itaalia korpusest. Tankigrupp nimetati omakorda ümber Tankiarmeeks Africa 30. jaanuaril 1942.

Pärast sakslaste kaotust Teises El-Alameini lahingus ja liitlasvägede maabumine Marokos ja Alžeerias toimunud Operatsioon Torch käigus, suurendas OKW taas kohalolekut Aafrikas, tuues esimesena 19. novembril 1942 Tuneesiasse XC armeekorpuse Nehringi juhimise ning täiendav 5. Tankiarmee 8. detsembril kolonel-kindral Hans-Jürgen von Arnimi juhtimisel.

23. veebruaril 1943, algne Tankiarmee Aafrika, mis oli nüüdseks ümber nimetatud Saksa-Itaalia tankiarmeeks, nimetati nüüd ümber Itaalia 1. armeeks ja allutati Itaalia kindrali Giovanni Messe juhtimisele. Samal ajal pandi Rommel juhtima uut Armeegrupp Aafrikat, mis loodi nii Itaalia 1.armee kui ka 5. Tankiarmee juhtimiseks. Aafrika Korpuse ja 1. Itaalia armee jäänused taganesid Tuneesiasse. Armeegruppi juhtimine anti Arnimile üle märtsis. 13. mail Aafrika korpus alistus koos kõigi teiste Teljeriikide vägedega Põhja-Aafrikas.

Enamus vangi langenud Aafrika korpuse sõduritest viidi Ameerika Ühendriikidesse ja hoiti Camp Shelbys Mississippis ja teistes sõjavangilaagrites kuni sõja lõpuni.

Koosseis ja terminoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kui Rommel edutati äsja moodustatud Tankiarmee Afrika ülemaks, oli tema käsutuses mitmeid Itaalia üksusi, sealhulgas neli jalaväediviisi. Kaks Itaalia soomusdiviisi, Ariete ja Trieste, jäid esialgu Itaalia kontrolli alla kui Itaalia XX motoriseeritud korpus, mida juhtis kindral Gastone Gambara.

Afrika Korpus formeeriti ja nimetati ümber 1941. aasta augustis. "Afrikakorps" oli väe ametlik nimi vähem kui kuus kuud, kuid ohvitserid ja mehed kasutasid seda aja jooksul edasi. Afrika Korpus oli Tankiarmee Afrika peamine saksa üksus, mis hiljem nimetati ümber Deutsch-Italienische Panzerarmeeks ja nimetati lõpuks Heeresgruppe Afrikaks (Armeegrupp Africa) kõrbe kampaania 27 kuu jooksul.


Üksuste uuesti formeerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Teatud diviisid formeeriti Euroopas uuesti pärast lahingute lõppemist Tuneesias

  • 15. Tankidiivis (15. Panzergrenadier Divisiisina Sitsiilias, Itaalias ja Läänerindel)
  • 21. Tankidiviis (Prantsusmaal)
  • Hermann Göringu Tankidiviis (Sitsiilias ja Itaalias)
  • 90. Kergediviis (90. Panzergrenadier diviisina Itaalias)

Allikad[muuda | muuda lähteteksti]


Edasiseks lugemiseks[muuda | muuda lähteteksti]

  • Chamberlain, Peter (1971). Afrika Korps: German military operations in the Western Desert, 1941–42. Almark Publishing. ISBN 0-85524-018-0. OCLC 165305. 
  • Macksey, Kenneth (1968). Afrika Korps. Ballantine Books. ISBN 0-35602-544-6. 
  • Mitcham, Samuel W. (2007). Rommel's Desert War: the Life and Death of the Afrika Korps. Stackpole Books. ISBN 0-81173-413-7.