10,000 Maniacs

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Natalie Merchant esinemas 1984

10,000 Maniacs on USA folkroki ansambel, üks alternatiivroki tähtsamaid esindajaid. Ansambel tegutses 19812007 (vaheajaga 20012002). Hiilgeaeg kestis 1993. aastani, kuni ansamblis laulis selle tuntuim liige Natalie Merchant.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Basskitarrist Steve Gustafson asutas 1981. aasta alguses koos klahvpillimängija Dennis Drew'ga Jamestownis (New Yorgi osariik) ansambli Still Life. Esimesse koosseisu kuulusid veel kitarrist Robert Buck, löökpillimängija Chet Cardinale ja lauljatar Terry Newhouse. Varsti liitus 17-aastane teine lauljatar Natalie Merchant, kes õppis veel õppeasutuses Jamestown Community College. Newhouse ja Cardinale lahkusid juulis, uueks löökpillimängijaks tuli Tim Edborg, teiseks kitarristiks ning lauljaks kutsuti John Lombardo, kes varem oli mänginud ansamblis The Mills (algul käis ta sporaadiliselt Still Life'is esinemas).

1981. aasta keskel võeti nimeks Burn Victims ning varsti filmi "Two Thousands Maniacs!" järgi 10,000 Maniacs. Ansambel astus esimest korda üles 7. septembril 1981 koosseisus Natalie Merchant, Lombardo, Buck, Drew, Gustafson ja Edborg. Trummar Edborg lahkus ning tema asemele tuli Bob Wachter, hiljem Jim Foti.

Algul esitati kavereid (nende esimene üleameerikaline hitt oligi Cat Stevensi "Peace Train"), peagi hakati ise laule tegema. Enamik laule valmis John Lombardo (muusika) ja Natalie Merchanti (sõnad) koostööna. Veebruaris ja märtsis 1982 salvestati EP "Human Conflict Number Five" (trummar Jim Foti]]. Aastal 1982 elati mõnda aega Atlantas, kus loodeti rohkem tööd saada, kuid novembris tuldi Jamestowni tagasi.

Alles aastal 1983 leiti lõplik löökpillimängija Jerry Augustyniak. Aastal 1983 andis plaadifirma Mark Records välja nende esimese albumi "Secrets of the I Ching", mis äratas tähelepanu kodupubliku seas ning köitis ka Briti DJ-d John Peeli. Laul "My Mother the War" jõudis Briti edetabelisse ning 1984 andis selle välja firma Electra Records Briti esindus. Aastal 1985 avaldati album "The Wishing Chair".

Aastal 1986 lahkus ansamblist John Lombardo. Aastal 1987 ilmunud album "In My Tribe" oli popilikum ning kogus koos järgmise albumiga "Blind Man's Zoo" ansamblile populaarsust kogu USA-s. Aastal 1991 teatas Natalie Merchant, et lahkub ansamblist hiljemalt 1993. Ta osales veel albumi "Our Time in Eden" (1992) salvestamisel ning esines 1993 koos ansambliga MTV sarjas "Unplugged" ("MTV Unplugged"; seda on peetud ansambli väljapaistvamaks albumiks). Seejärel alustas ta soolokarjääri.

Seejärel naasis ansamblisse John Lombardo ning tõi kaasa lauljatar Mary Ramsey, kellega ta vahepeal oli duo moodustanud. Endist menu enam ei saavutatud. Aastal 2000 suri Robert Buck. Aastal 2001 moodustasid Gustafson ja Drew ansambli The Mighty Wallop!, Augustyniak ansambli Only Humen. Aastal 2002 leppisid muusikud kokku uuesti kokku tulla, ent kui Lombardo sai aru, et läbirääkimisi peeti ka teiste kitarristidega, otsustas ta loobuda. Esialgu jäi Mary Ramsey ansambli liikmeks, hiljem tuli tema asemele lauljatar Oskar Saville.

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]