Natalie Merchant

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Natalie Merchant aastal 2005

Natalie Anne O'Shea Merchant (sündinud 26. oktoobril 1963 Jamestownis (New Yorgi osariik)) on USA laulja, kes esitab oma laule.

Ta on kontraalt ja mängib vibrafoni.

Päritolu ja lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Natalie Merchant esinemas 1984

Tema perekonnanimi Merchant on inglistatud variant algselt Sitsiilia nimest Mercanto. Nimi O'Shea pärineb iiri päritolu ema sugivõsast.

Kui Natalie oli laps, kuulas ema ansambli The Beatles, Al Greeni ja Aretha Franklini muusikat ning julgustas oma lapsi muusikat õppima. Enne Natalie 12-aastaseks saamist ema teda televisiooni esinema ei lubanud. Ema armastas klassikalist muusikat ja võttis Natalie sageli sümfooniakontserdile kaasa. 12-aastasena käis ta koos emaga Buffalos ansambli Styx kontserti, mille atmosfäär jättis Nataliele sügava mulje. Ema kuulas muu hulgas muusikalide "West Side Story" ja "South Pacific" muusikat.

Vanemad lahutasid 1972. Et ema hiljem abiellus džässmuusikuga, hakkas Natalie kodus seejärel domineerima džäss. Bob Dylanist kuulis ta alles 18-aastasena. "Ma kasvasin üles kodus, kus keegi ei vaadanud televiisorist uudiseid ja keegi ei lugenud ajalehte. Vanemaks saades olen ma hakanud neid asju avastama, ja uudised on mind mõjutanud rohkem kui kunagi varem."[1]

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Natalie Merchant laulis 19811993 "10,000 Maniacs" (alguses olid ansambli nimed Still Life ja Burn Victims). Kui ta seal laulma hakkas, õppis ta õppeasutuses Jamestown Community College. Ta oli seal ka põhiline laulusõnade kirjutaja. Seejärel alustas ta soolokarjääri.

"Tigerlily"[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1995 ilmus plaadifirmas Elektra Records tema esimene sooloalbum "Tigerlily", rahulike, melanhoolsete laulude kogumik.

Nimevaliku kohta on Merchant öelnud, et see väljendas hästi tema tunnet, et album on ühtaegu metsik ja õrn.

Et säilitada kontrolli oma loomingu üle, finantseeris Merchant albumit ise. Ta valis endale noored entusiastlikud muusikud. Need olid kitarrist Jennifer Turner, basskitarrist Barry McGuire ning varem Wallfloweris mänginud trummar Peter Yanowitz, kellega ta jätkas koostööd 2001. aastani, mil järsku lahku mindi.

Esimeseks singliks valiti "Carnival", mis pääses edetabeli esikümnesse, hiljem ilmusid singlitena "Wonder" ja "Jealousy", mis pääsesid neljakümne hulka.

Merchant on intervjuudes öelnud, et pärast ansamblist "10,000 Maniacs" tahtis ta nii väga oma laule kirjutama hakata, et ta läks kohe samal päeval koju ning kirjutas laulu "I May Know The Word", mis algselt pidi ilmuma Tom Hanksi filmi "Philadelphia" heliribal. Laul jäi küll filmist välja, kuid ilmus albumil "Tigerlily".

"Tigerlily" oli menukas ja sai kriitikutelt hea hinnangu. Albumit on müüdud ligi 5 miljonit eksemplari ning on jäänud Merchanti kõige menukamaks albumiks.

Merchant tegi selle albumi puhul palju turneesid ja esines palju kordi televisioonis, sealhulgas saadetes "Saturday Night Live", "The Rock and Roll Hall of Fame" ja hilisõhtustes jutusaadetes.

Teise albumi "Ophelia"' (1998) pealkiri viitab "Hamleti" tegelasele Opheliale. Albumi tegemisel osales palju külalismuusikuid, sealhulgas N'Dea Davenport ja Yungchen Lhamo lauljana ning Daniel Lanois kitarristina.

Kontsertalbumil "Live in Concert" (1999) on peale esimese kahe albumi laulude David Bowie laulu "Space Oddity" ja Neil Youngi laulu "After The Gold Rush" kaver.

Novembris 2001 ilmunud album "Motherland" on pühendatud 2001. aasta 11. septembri terrorirünnakute ohvritele, kuid laulude salvestamine lõpetati veidi enne neid sündmusi ja neil puudub nendega seos.

"The House Carpenter's Daughter" (2003) oli tema esimene album, mille andis välja tema enda plaadifirma Myth America Records. Ta laulab seal moodsaid ja traditsioonilisi folklaule.

Septembris 2005 ilmunud valikalbumil "Retrospective 1995-2005" on tema kõik selleks ajaks singlitena ilmunud laulud. Limiteeritud väljaandes "Retrospective 1990-2005" on teisel CD-l B-küljed ja koostööd teiste artistide, näiteks Billy Braggiga ja R.E.M.-iga.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema poiss-sõber on olnud trummar Peter Yanowitz, kellega ta 2001 järsku lahku läks.

Natalie Merchant abiellus 2003 hispaania filmimehe Daniel de la Callega. Samal aastal 2003 sündis tal tütar.

Ta armastab aiatööd ja maalimist. Tema kodulehel on mõned tema maalid.

Alates 1980. aastast oli ta taimetoitlane, kuid raseduse tõttu hakkas jälle liha sööma. "Kuuekümnendate esteetika ei ole mind kunagi päriselt köitnud (...) Kuid ma olen olnud 17 aastat taimetoitlane ja ma pean end roheliseks, nii palju kui see on minu elukutse juures võimalik. Ma elan parema meelega maal kui linnas; ma leian, et see on mulle tervem ja kosutav."[2]

Albumid[muuda | muuda lähteteksti]

Ansambliga "10,000 Maniacs"[muuda | muuda lähteteksti]

Sooloalbumid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. San Diego Union-Tribune, 18. august 1989
  2. Indianapolis Star, 24. oktoober 1995

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]