Ḩamās

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ḩamās (akronüüm araabiakeelsest fraasist Ḩarakah al-Muqāwamah al-Islāmiyyah (حركة المقاومة الاسلامية) 'Islami Vastupanuliikumine' ja ühtlasi araabiakeelne sõna 'ind') on Palestiina  sunniitlik poliitiline ja usuline partei.

Hamās loodi sunniitliku rühmitusena, 1987. aasta palestiinlaste esimese ülestõusu alguses.

Aastal 2006 võitis Ḩamās ülekaalukalt esimesed Palestiina parlamendivalimised.

Ḩamās on tihedalt seotud Muslimite Vennaskonnaga ja püüab rajada praegusel Iisraeli, Jordani Läänekalda ja Gaza tsooni alal islami teokraatiat. Ta võtab endale õiguse selle nimel relvadega võidelda ning rajada islamiriik pealinnaga Jeruusalemmas. Üks Ḩamāsi rajajatest ‘Abd al-‘Azīz ar-Rantīsī olevat kord väitnud, et liikumise eesmärk on "kõrvaldada Iisrael maakaardilt". Teise intifāḑah' (al-Aqsā intifāḑah) ajal võttis Ḩamās endale vastutuse enamiku Iisraelis suitsiiditerrorirünnakute eest.

Euroopa Liit, Kanada, Ameerika Ühendriigid ja Iisrael peavad Ḩamāsi terroristlikuks organisatsiooniks. Ḩamāsi rünnakud Iisraeli tsiviilisikute vastu ja tema teised inimõiguste rikkumised on hukka mõistnud ÜRO Inimõiguste Komisjon, Amnesty International ja Human Rights Watch.

2006. aasta Palestiina parlamendivalimistel jaanuaris 2006 sai Ḩamās pisut alla 80-protsendilise valimisaktiivsuse juures 58% häältest. Iisraeli-Palestiina konflikti vahendada püüdvad välisriigid on näinud selles suurt tagasilööki. USA on teatanud, et ei tee tegemist Ḩamāsiga, kuni Ḩamās ütleb lahti terrorismi toetamisest ja tunnustab Iisraeli riigi õigust olemasolule. Need nõudmised on otseses vastuolus Ḩamāsi praeguse põhikirjaga. Iisraeli president Moshe Katsav ja endine peaminister Shimon Peres öelnud, et kui Ḩamās tunnustab Iisraeli õigust olemasolule ja loobub terrorist, tuleks Iisraelil selle organisatsiooniga läbirääkimisi alustada.

31.01.2015. Egiptuse kohus kuulutas Gaza sektoris võimul oleva Palestiina rühmituse Hamas sõjalise tiiva terroristlikuks organisatsiooniks.

Ḩamāsi asutajad[muuda | muuda lähteteksti]

Ḩamāsi terroristlik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Ḩamāsi liikumine kasutab oma poliitiliste eesmärkide saavutamiseks Iisraeli riigi juhtide ning Iisraeli elanike hirmutamist massiliste eraisikute vastu suunatud pommirünnakutega. Terrorirünnakute läbiviimiseks kasutab Ḩamāsi liikumine ennast ohverdavaid islamifanaatikuid, kes kinnitades suure lõhkejõuga lõhkekehad enda külge või transportvahendisse, õhivad need rahva kogunemiskohtades.

Iisraeli sisejulgeolekuametkondade poolt teostatava kõrge kvalifikatsiooniga julgeolekutöö tulemusena on võimalikud terroriaktid Iisraeli riigijuhtide vastu ära hoitud (nt. 2001. aastal, Shim'on Perese vastu)[1],[2].

Ḩamāsi jaoks töötava pommimeistri – Jordanaania inseneri freelance terrorist Abdullah Barghouti poolt tehtud lõhkekehadega panid Ḩamāsi enesetaputerroristid toime terroriaktid, 2001. aasta juunikuus Tel Avivi Delfinaariumi(s) klubis (Dolphinarium club) ja augustikuus Jeruusalemmas Sbarro restoranis.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]