Ḩāmid Karzay

Allikas: Vikipeedia
Hamid Karzai

Ḩāmid Karzay (ka Hamid Karzai; sündinud 24. detsembril 1957) on Afganistani esimene demokraatlikult valitud president. Ametisse asus ta 2004. aasta 7. detsembril. Aastatel 20012002 oli ta Afganistani ajutise üleminekuvalitsuse esimees ja 2002–2004 riigi ajutine president.

Karzai sündis Kandahāris. Ta on puštu ja kuulub mõjuvõimsasse Populzai klanni, kust on pärit paljud Afganistani kuningad. Karzai perekond kuulus kuningas Moḩammad Zāher Shāhi innukate poolehoidjate hulka.

Karzai õppis aastatel 19791983 Indias Himachal Pradeshi osariigis Shimla linnas Himachali ülikoolis kraadiõppurina politoloogiat.

1980. aastatel toetas ta rahaliselt Nõukogude-vastaseid ülestõuse Afganistanis.

Pärast Nõukogude vägede lahkumist oli ta Burhānuddīn Rabbānī valitsuskabinetis minister.

Kui 1990. aastatel ilmus poliitilisele areenile Ţālebān, pooldas Karzai algul seda liikumist. Hiljem aga ütles ta sellest liikumisest lahti, viidates selle kahtlastele sidemetele Pakistanis. Kui Ţālebān 1996 Rabbani kukutas, keeldus Karzai olemast suursaadik ÜRO juures. 1997. aastal läks Karzai oma perekonna juurde Pakistani Quetta linna, kus ta hakkas töötama Zahir-šahhi võimulenaasmise heaks.

2001. aastal pärast 11. septembri terrorirünnakut töötas Karzai koos USA agentidega Talibani võimu kukutamise nimel Afganistanis ja kogus uuele valitsusele toetust. 5. detsembril 2001 kogunesid Afganistani poliitilised liidrid Bonni. Vastavalt seal sõlmitud lepingule (Bonni lepe) nimetati Karzai 29-liikmelise valitseva komitee esimeheks ja ajutise valitsuse juhiks. Võimu ülemineku tseremoonia leidis aset 22. detsembril.

19. juunil 2002 nimetati Hamid Karzai Loya jirgal riigi ajutiseks presidendiks.

5. septembril 2002 tehti Hamid Karzaile Kandahāris atentaat. Uue Afgaani Rahvusarmee vormi kandnud mees avas tule, haavates Kandahāri kuberneri ja USA erioperatsioonide ohvitseri. Karzaid tulistanud isik ning üks presidendi ihukaitsjatest said surma.

Karzai osales kandidaadina 9. oktoobril 2004 toimunud presidendivalimistel, saavutades võidu 21 provintsis. Ametlikult kuulutati ta valimiste võitjaks 3. novembril ja vannutati ametisse sama aasta 7. detsembril.

2009. aasta presidendivalimistel valiti Ḩāmid Karzay ametisse tagasi. 20. augustil 2009 toimunud esimesest voorust pääses ta kahe enam hääli saanud kandidaadi seas edasi, kuid enne teise vooru toimumisaega novembri alguses tema vastaskandidaat ‘Abdullāh ‘Abdullāh loobus, sest ei pidanud valimisi demokraatlikeks. 2. novembril 2009 kuulutati Ḩāmid Karzay valimiste võitjaks ning 19. novembril 2009 alustas ta uut ametiaega presidendina.

Karzai valdab puštu, dari, urdu, inglise, prantsuse ja hindi keelt.

7. märtsil 2003 sai ta Himachali ülikooli audoktoriks kirjanduse alal.

Tema vend Ahmed Wali Karzai aitab koordineerida humanitaarabi Kandahāri provintsis.

Hamid Karzai on abielus ja tal on üks poeg.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]


Eelnev:
Mohammed Omar
Afganistan president
Alates 2004. aastast
Järgnev: