Õhutemperatuur

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Õhutemperatuur on peamine ilma- ja kliimanäitaja, mille hetkeväärtuse alusel iseloomustatakse teatud koha ilma ja pikaajalisema keskmise väärtuse alusel teatud piirkonna kliimat.

Õhutemperatuuri mõõdetakse ilmajaamades tavaliselt kuus korda päevas. Näit võetakse pidevalt varjus oleva ja 2 m kõrgusel paikneva termomeetri abil. Nende mõõtmiste alusel arvutatakse ööpäeva keskmine õhutemperatuur.

Tavaliselt kasutatakse kliima iseloomustamiseks kuu ja aasta keskmist õhutemperatuuri ning päeva ja aasta õhutemperatuuri amplituudi.

Maailma keskmine õhutemperatuur on umbes +15 °C.[viide?]

Rekordid[muuda | muuda lähteteksti]

Maailmas[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrgeim mõõdetud temperatuur ehk õhutemperatuuri absoluutne maksimum on 56,7 °C, mis registreeriti 10. juulil 1913. 1922. aastal registreeriti Liibüas Al-‘Azīzīyah' linnas õhutemperatuur +57,8 °C, kuid seda tehti taatlemata mõõteriistadega, mistõttu Maailma Meteoroloogiaorganisatsioon (WMO) keeldus seda rekordit kinnitamast.[1]

Madalaim mõõdetud temperatuur ehk õhutemperatuuri absoluutne miinimum −89,2 °C registreeriti 1983. aastal Antarktises polaarjaamas Vostok.

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrgeim mõõdetud temperatuur Eestis on +35,6 °C. Registreeritud 11. augustil 1992 Võrus.

Madalaim mõõdetud temperatuur Eestis on −43,5 °C. Registreeritud 17. jaanuaril 1940 Jõgeval.

Kõrgeim kuu keskmine õhutemperatuur Eestis on +21,6 °C. Mõõdeti 2001. aasta juulis Võrus.

Madalaim kuu keskmine õhutemperatuur Eestis on −18,0 °C. Mõõdeti 1987. aasta jaanuaris Narvas.

Kõrgeim aasta keskmine õhutemperatuur Eestis on olnud +8,3 °C. Selline tulemus saadi Vilsandi ilmajaama mõõtmistulemuste keskmistamisel 1975, 1989 ja 2000. aastal.

Madalaim aasta keskmine õhutemperatuur Eestis on olnud +1,6 °C. Arvutati 1942. aasta Jõgeva ilmajaama mõõtmistulemuste alusel.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]