Victoria järv

Allikas: Vikipeedia
Victoria järv
Victoria järve sateliidipilt
Victoria järve sateliidipilt
Valgla maad Flag of Rwanda.svg Rwanda
Flag of Burundi.svg Burundi
Flag of Kenya.svg Kenya
Flag of Tanzania.svg Tansaania
Flag of Uganda.svg Uganda
Sissevool Kagera jõgi
Väljavool Victoria Niilus
Pindala 68 800 km²
Pikkus 337 km
Laius 240 km
Keskmine sügavus 40 m
Suurim sügavus 84 m
Maht 2750 km³
Lake Victoria height variation
Rahvastiku tiheduse kasv Victoria järve ümber
Human density Lake Victoria.png
Kohalikud keeled Victoria järve ümber

Victoria järv asub Aafrika idaosas, Ida-Aafrika riftivööndis. See on suuruselt teine mageveeline järv maailmas. Järv asub merepinnast 1134 meetri kõrgusel, kaldajoone pikkus on 3440 km.

Victoria järves on palju saari. Välja voolab Victoria Niilus, mis on Niiluse jõe üks algharu. Enne Niiluseks muutumist kannab see jõgi veel nimesid Alberti Niilus ning Valge Niilus. Victoria valgla pindala on 184 000 km².

Järve veetaset reguleeritakse 1954. aastal ehitatud tammiga. Nii vee reguleerimine kui ka introdutseeritud võõrliigid on järve ökosüsteemile väga halvasti mõjunud. Paljud kunagi Victoria järves elanud endeemsed liigid on välja surnud. Võõrliikidest on kõige suuremaid probleeme tekitanud harilik vesihüatsint, mida peetakse üheks maailma kõige raskemini tõrjutavaks veeumbrohuks. Ka sissetoodud niiluse ahven on põhjustanud sadade kalaliikide väljasuremise.

2002. aastal valmis Ugandas Victoria Niilusel asuv hüdroelektrijaam, mille tagajärjel langes vee tase järves viimase 80 aasta madalaimale tasemele. [1]

Järve kallas on väga tihedalt asustatud. Suuremad järve ääres asuvad linnad on Mwanza, Musoma ja Bukoba Tansaanias, Kampala ja Entebbe Ugandas ning Kisumu Kenyas.

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

  1. Artikkel ajakirjas New Scientist

-1.0666666732.86666667