Songtsen Gampo

Allikas: Vikipeedia


Songtsen Gampo (Srong-btsan Sgam-po) (604649) oli Tiibeti Yarlungide kuningliku dünastia 33 kuningas.

Lhato Tori järglane Songtsen Gampo (Srontsan Gampo) on tuntud ka kui esmane Tiibeti budismi asutaja ja hiljem tunnistati (Tsenresigi) ehk “Kaastunde Isanda “ Avalokitešvara kehastuseks, kellest hiljem sai Tiibeti kaitsejumal. Songtsen Gampo tuli troonile 7. sajandi teisel aastakümnel.Ta oli böni uski algselt kuid tedagi huvitasid tõlkimata raamatud, mis olid toodud Tiibetisse viis põlve tagasi Lhato Tori ajal. Ta saatis õpilasi Indiasse rändama ja tagasi tulles tõlkisid nad mitmed hinduistlikud ja budistlikud pühakirjad tiibeti keelde. Songtsen Gampo oli abielus Nepali printsessiga ja Hiina Wen Zheng Gong Zhu (640/642a ) Tol ajastul oli Nepalis põhiline usk budism samuti Hiinas. Tiibeti ajaloos on Songtsen Gampol väljapaistev koht - ta oli vallutaja, seaduste andja ja oma alamate valgustaja. Kuna Songtsen Gampo isa suri varakult, oli ta sunnitud juba 13. aastasena troonile astuma.

Tiibetis võeti tol perioodil Hiinast palju üle: õukondlikud kombed, aktiviseeriti ehitustegevust, elamispaigaks sai pealinnana äsja tekkinud Lhasa, ilmus õukonnariietus, siid ja brokaad, kohale jõudis tee, tint. Tiibetis oli tol ajastul väga suur armee, sõjas lahingutes värvisid tiibetlased näo ookrimullaga punaseks. Relvastus oli kvaliteetne, armees oli range distsipliin. Desertööridele köideti rebasesabad külge. Tiibetis olid võikad karistused: lõigati ära kehaosi. Hiina allikad räägivad jub arenenud matmiskommetest. Tavaliselt kuninga surres jäi kaaskond Yarlungi orgu hauda teenindama. Elavate maailmas olid nad justkui surnud. oli seal mitu meeskonda (mitme surnud printsi puhul). Toodi sinna toitu. Saatkondade ja hiina vahendusel toodi Tiibetisse riigisüsteem. Loodi esimesed seadused, pandi paika nõunikud, kohtusüsteem. Tiibet jagati viieks territooriumiks, nendel aladel ka sõjaline jaotus. eesk´Loodi esmane tiibeti kalender, . Esimeste kirjandusteoste teke (enne seda puudus kirjakultuur). Sellest ajast pärit mitmet tiibeti buddhismi sümbolid: kloostriansambel (pillid), hobuse-või jakisaba, kindralitel koledad (hirmuäratavad) maskid, sarvilised kiivrid, Tiibeti lipp (lõvid sõjaväelipult). Sel ajal jõudis legendi järgi Tiibetisse esmakordselt buddhism.Songtsen Gampo lõi seadused, et rahvas neid järgiks .

Songtsen Gampo rajas Tiibetisse esimesed budismi pühamud. Kõige olulisemaks peetakse tema 13ne templi süsteemi. Neist 13-st kõige tähtsam on Lhasas asuv Dzokhangi tempel. Hiina printsessi Wen Zheng Gong Zhu saabudes algasid halvad ajad ja hutumid.. Printsess tegeles aktiivselt maagiaga. Tiibeti platoo all lebav hiiglaslik naisdeemon, tema 3 rinda asuvad Lhasa kolme mäe all. Pea ida poole, jalad lääned, jäsemed laiali.

Deemonitari ja temaga koos tegutsevaid vöimsaid kurje vaime oli vaja neutraliseerida, kuna nad ei soosinud buddhismi ja tõid Tiibetisse loodusõnnetusi.Tigeduste rahustamiseks , lepitamiseks pidi ehitama templeid . sellest ka see 13 templi süsteem. Ehitustööde üle pandi valvama Nepaali printsess. Yokhangi puitosad ehitatud Nepaali arhitektuudi stiilis. Üritati kopeerida vastavalt kohalikule arusaamale Indias asuva Vikramašila kloostri ülikooli templi põhiplaani. Yokhangi alla peideti tige-vaimude jaoks aare. Algsest ehitusest on meie päevini säilinud vaid üksikuid osi. 12 ülejäänud templit Yokhangi ümber pidid deemonitari koos tigeduste seltskonnaga kinni naelutama, Dzokhang otse südame kohalt. Kirja loomine Tiibetis toimus Songtsen Gampo ajal . Kirja oli vaja eelköige tekstide tõlkimiseks tiibetikeelde. . Legendi järgi saatis Songtsen Gampo 16 ministri poega Kašmiiri, et nad sealt koos loodud tähestiku ja kirjaga tagasi saabuksid . Tiibeti kirja leiutajaks oli Thonmi Sambhota (leiutas tähestiku Kašmiiris), oli üks neist kolmest, kes kogu seltskonnast tagasi jöudis. Eeskujuks India devanaagari tähestik Loodi ka esimesed detailsed sõnaraamatud, kus sanskriti sõna vastab tiibeti sõnale. Sanskriti tõlkimisel kasutati kindlaid vasteid, nii et sanskriti orginaali taastamine uuesti oleks lihtne. Legendi järgi hakati tõlkima ka juba esimesi budistlike tekste, Tiibetit olevat sel perioodil külastanud ka juba esimesed õpetlased. Songtsen Gampo suri enda võimsuse tipul. Võim läheb Gar perekonnast pärit regendi kätte, . Algab taas sõda siiditee oaaside pärast.

Songtsen Gampo surma järel tegi buddhism sammu arengus tagasi.