Rula

Allikas: Vikipeedia
Skateboardvintage70s.JPG

Rula (slängis laensõna skeit, inglise skateboard) on spordivahend, mis koosneb kahest paarist väikesemõõdulistest ratastest ja vineerplaadist. Rula kasutatakse rulasõidul.

Rula ehitus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Skateboard.JPG

Laud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rulalaua laiuseks on tänapäeval 7,2-9 tolli(18.29-22.86 cm) ja pikkuseks 2,5-3 jalga(76-91 cm). Rulalaual on 5-9 kihti vineeri, mis on kokku liimitud ja pinnal on sissepressitud nõod(inglise keeles concave). Rulalaua hind varieerub 20eur kuni 100eur.[viide?]

Libisemisvastane pind[muuda | redigeeri lähteteksti]

Rulal libisemise vastu on lauapind kaetud liivapaberiga, mille värv on enamasti must. Liivapaberi hind on tavaliselt 80-100 krooni.

Väändteljed[muuda | redigeeri lähteteksti]

Skateboard-truck.jpg

Trukid (toortõlge inglise keelsest väljendist trucks) on lauaga ning ratastega ühendatud. Tavaliselt tehtud alumiiniumist või mõnest alumiiniumisulamist. Lauapoolset külge kinnitatakse 4 kruviga alusplaadi külge. Sealt edasi läheb 2 toru. Üks on kingpin, mis hoiab tervet trukki koos. Teine aga on kohe kingpini kõrval, ja ta polegi plaadiga ühendatud. See osa aitab trukkidel keerata mõlemale poole. Trukke müüakse poodides enamasti paarikaupa ja paari hind on 500-900 krooni.

Rattad[muuda | redigeeri lähteteksti]

Selleks, et rula sõidaks on rattaid vaja. Tänapäeval kasutatakse standardseid 100A 50-55mm suurusega rattaid. 100A näitab ratta kõvadust (mida väiksem, seda pehmem on ratas) ja 50-55mm näitab ratta diameetrit. Tänapäeval tehakse rattaid polüuretaanist. Rattaid müüakse ainult 4 kaupa ja hinnaks on 230 - 800 krooni.

Laagrid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Number-608 miniature bearings.jpg

Veeremist võimaldavad kuullaagrid, mida on kaks ratta kohta, seega kokku vajab rula kaheksat kuullaagrit. Laagrite veerevust saab määrata selle järgi, et vaadata mitu ABEC-it nad on. Poes müüakse ABEC 3-7 laagreid. On ka firmasid, mis ei kasuta ABEC süsteemi (näiteks Bones Bearings). Laagreid müüakse 8 kaupa ja nad maksavad 250-750 krooni.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]