Nokia Lumia 800

Allikas: Vikipeedia
Nokia Lumia 800
Nokia Lumia 800
Andmed
Saadaval November 2011
Ekraan 3,7" 480x800 pix
mahtuvuslik WVGA AMOLED
Kaamera 8 MP topeltvälgu,
HD videosalvestus (720p)
Operatsioonisüsteem Windows Phone 7.5
Protsessor 1.4 GHz Qualcomm MSM8255 Scorpion(Snapdragon), Adreno 205 GPU
Mälu 512 MB välkmälu,
512 MB muutmälu
Mälukaart Sisseehitatud 16 GB
Aku Li-ion 1520 mAh
Ooteaeg Kuni 535 tundi
Kaal 142 g koos akuga
Mõõdud 116.5 x 61.2 x 12.1mm
Internet HSDPA (14.4Mbps), HSUPA (5.76 Mbps), WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 2.1
Ühenduvus 3.5 mm heli pistik, micro-USB pistik
Mobiilivõrk HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz
GSM: 850/900/1800/1900 MHz
Muu FM Raadio, Facebook, Twitter, kompass, GPS, A-GPS, DLNA tugi,HTML5, microUSB

Nokia Lumia 800 (koodnimega 'Sea Ray') on Windows Phone OS-il töötav nutitelefon, mida tutvustas avalikkusele esmakordselt Nokia tegevjuht Stephen Elop 26. oktoobril 2011 üritusel Nokia World 2011.[1]

Lumia 800 on Nokia esimene telefon, mille operatsioonisüsteem on Windows Phone OS. See peab juhatama sisse terve laine Windows Phone'il põhinevaid seadmeid, mille Nokia kavatseb müüki lasta, vahetades välja kallimate mudelite varasemad operatsioonisüsteemid Symbiani ja MeeGo. Telefoni korpuse disain põhineb Nokia N9-l, mis on tehtud polükarbonaatplastmassist, kuid füüsiline kaameranupp paikneb telefoni paremal küljel ja kahesüsteemne LED-välk on viidud otse Carl Zeiss-i kaameraläätse kohale.[2] Suurbritannias jõudis mudel müüki 16. novembril 2011, esialgsed arvustused on positiivsed. Nokia poolt soovitatud telefoni jaehind on 449 eurot.[3]

Müügistrateegia[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nokial ei ole viimasel ajal läinud eriti hästi ning seega on paljud analüütikud jälginud huviga uue nutitelefoni väljalaset. Varasemad hinnangud olid veebilehe [4] hinnangul ilmselt liiga optimistlikud ning arvatavasti suudetakse müüa kaks korda vähem mobiiltelefone kui algselt loodeti. Nokia ei ole müüginumbreid avalikustanud, kuid väidab, et Lumia 800 müük on olnud väga edukas. Tähelepanuväärne on aga Nokia müügistrateegia. Firma otsustas oma uusimat mobiiltelefoni müüa Suurbritannias ainult mõne suurema firma kaudu ning seega piirates müüki. Nokia andis algselt oma mobiiltelefoni müügiks loa ainult firmadele Vodafone, Orange, T-Mobile, Carphone Warehouse ja Phones 4U. See strateegia on tekitanud pettumust väiksemate edasimüüjate seas, Nokia pressiesindaja Mark Squires'i väitel on aga müügistrateegia eesmärgiks see, et kliendid näeksid, mida nad ostavad. Analüütikute arvates aga üritab Nokia järgida Apple'le varem edu toonud müügistrateegiat.[5]


Disain[muuda | redigeeri lähteteksti]

Kes ei ole käes hoidnud Nokia N9, mis tuli välja enne Lumia 800, võib need kaks telefoni segi ajada. Lumia 800 korpus on valmistatud polükarbonaadist ja on saadaval kolmes värvis: sinine, must ja roosa. Telefoni küljed on ümarad ja istub kätte paremini kui kandiliste külgedega iPhone. Tänu plastkorpusele on telefonil väga hea tundlikkus. Kuna telefoni korpus on ühes tükis, siis puudub võimalus aku vahetamiseks ning puudub microSD kaarti vahetamise võimalus. Telefonil on ainult kolm füüsilist nuppu, mis kõik paiknevad parempoolsel küljel. Need on kaameranupp, ON/OFF nupp ja helitugevuse reguleerimisnupud. Kõrvaklappide 3.5mm pesa asub telefoni ülemisel küljel, kus paikneb ka microUSB pesa, mis on nii telefoni laadmiseks kui ka sünkroniseerimiseks. Kõlar paikneb telefoni alumises otsas. Telefonis on kasutusel micro SIM, juhul kui telefoni ostjal on tavaline SIM kaart peab ta selle väiksemaks lõikama.

Riistvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Nokia Lumia 800 on ehitatud ümber 1.4GHz Qualcomm MSM8255 Snapdragon protsessori[6], telefon sisaldab veel Adreno 205 GPU ning ROM-i ja RAM-i on mõlemat 512MB. Lisaks on 16GB[7] mälu filmide, piltide ja muusika salvestamiseks. Nokia pakub ka pilveteenust, kus iga kasutaja saab tasuta 25GB andmete salvestamiseks[8].

Telefonil on 3.7 tolline mahutundlik AMOLED-ekraan[9], nagu kõigil turul olevatel Windows Phone-i telefonidel. Samuti kasutab sarnast ekraani tehnoloogiat Nokia suuremad konkurendid oma parimatel telefonidel. Ekraani resolutsiooniks on 480x800 pikslit, mis ei ole päris nii suure resolutsiooniga nagu Apple, Samsungi ja HTC telefonidel. AMOLED-ekrannide plussiks on see, et tumedate värvide esitamine ei võta nii palju voolu nagu LCD ekraanid, samuti suudab see ekraanitehnoloogia luua väga tumedaid musti toone. Üks OLED-tehnoloogia miinuseks on see, et valged värvid paistavad sinakalt, mida on hästi märgata veebilehekülgede sirvimisel.

Lumia 800 sisaldab Carl Zeiss Tessar optikaga 8 Mpx kaamerat ja topelt LED välku[10]. Telefoni küljel on kaamera jaoks mõeldud nupp, mis annab telefonile rohkem kaamera tunde, mida ei teki iPhone-i ega Galaxy S2 puhul. Kahjuks puudub telefoni esiküljel kaamera, mistõttu ei saa teha videokõnesid ega ära kasutata Skype-i võimalusi, mille Microsoft omandas 8.5 miljardi dollari eest. Uutel HTC telefonidel Radar ja Titan, mis samuti kasutavad Windows OSi, on esikülje kaamera olemas ja nendega on võimalik eelnimetatud teenuseid kasutada. Kaameraga on võimalik teha 720p resolutsiooni ja 30 fps videot. Video funktsioonil puudub võimalus pildi suurendamiseks, puudub ka panoraam funktsioon, mis on jällegi HTC Radaril ja Titanil olemas. Nokia Lumia rivaalidel iPhone 4S-il ja Galaxy S2 on võimalus filmida videot ka 1080p resolutsioonis.

Andmeedastusel on Lumia 800 olemas WiFi b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR ja A-GPS. Ühendumine 3G ja WiFi võrkudesse on kiirem kui teistel telefonidel ja allalaadimiskiirused on suured. Kõnede tegemisel kasutatakse ka müra kõrvaldamis tehnoloogiat.

Aku[muuda | redigeeri lähteteksti]

Varasemad Nokia telefonid said kiita oma pika aku kestvuse üle, aga see ei ole üle kandunud Nokia Lumia 800-le. Telefoni peab laadima ülepäeviti, mis ei ole aga halvem tulemus kui teistel nutitelefonidel. Ametlikult lubab Nokia 9,5 tundi kõneaega, 7 tundi video mängimist, 55 tundi muusika mängimist ja 335 tundi ooteaega.[11]

Operatsioonisüsteem[muuda | redigeeri lähteteksti]

Uued Nokia Windows telefonid tulevad välja Windows Phone 7.5 versioonis, millel on Windows sõnul üle 500 uuenduse võrreldes Windows Phone 7-ga. Tänu uuendustele on operatsioonisüsteemis nähe suurt edasiminekut. Veebilehitsemine ja erinevate aplikatsioonide kasutamine on muutunud kiiremaks ja sujuvamaks, eesmärk oli luua kasutajaliides, mis oleks võimalikult lihtne ja mille kasutamiseks ei ole vaja iga aplikatsiooni puhul luua kasutaja. Suhtlusvõrkude kasutjad saavad telefoni siduda Facebookiga nii, et uuendused on telefonis näha, lisaks onTwitter ja LinkedIn sisseehitatud. Kasutajaliides on üles ehitatud ekraanil olevatele ruutudele, mis kõik märgivad mingit aplikatsiooni. Kasutada on võimalik ka mitut programmi samaaegselt, mis on varem nutitelefonidel puudunud. Nagu iPhone-il puudub WP 7 Flashi tugi[12]. Microsofti sõnul ei ole neil midagi Flashi vastu aga see puudub siiski nende telefoni operatsioonisüsteemidest, aga WP 7 toetab selle asemel HTML5. Erinevalt Androidile ei saa Windows Phone-i koduakent kasutaja muuta enda tahtmise järgi, lisada saab ainult aplikatsioone. Mõned kõige huvitavamad aplikatsioonid ,mis Nokia-ga kaasa tulevad on: Nokia Drive, Nokia Maps, Nokia Music, App Highlights ja Contacts Transfer. App Highlights on programm, mis näitab millised aplikatsioonid on hetkel populaarsed ja mida soovitatakse telefoni kasutajale. Contact Transfer on mõeldud kontaktide ülekandmiseks ühelt telefonilt teisele, edukalt on võimalik kanda kontakte üle telefonidest, mis kasutavad Symbiani operatsioonisüsteemi. Nokia Drive pakub tasuta hääljuhtimisega navigatsiooniteenust, millele on võimalik alla laadida uusi kaarte kogu maailma kohta. Vajadusel tõmbab telefon 3G abil alla puuduvad kaarti osad, et lõpetada navigeerimine määratud sihtkohta. Navigatsioonis on ära määratud 69 miljonit huvipakkuvat kohta, sisaldades restoranidest ja hotellidest muuseumiteni. Navigatsiooniteenus on seotud ka Via Michelini ja Lonely Planet-iga, mis muudab selle reisil asendamatuks. Navigeerimisel saab valida 2D ja 3D vaate vahel. Nokia Music on tasuta Nokia telefoni kasutajale. Uus teenus, mida Nokia Music pakub on MixRadio, mis on tasuta üle maailma ja pakub kasutajale sadu erinevaid kanaleid, mille hulgast valida endale sobivaid. Teenuse kasutamiseks ei ole vaja kuskile sisse logida ega sisestada krediitkaarti andmeid. Kui ei ole võimalust võrguga pidevalt ühenduses olla, saab alla laadida 14,5 tunni jagu muusikat AAC+ formaadis, mis teeb umbes 200 loo jagu muusikat. Iga kanal sisaldab 50 lugu ning neid uuendatakse iga nädal. Hetkel on Nokia Music saadaval 20 riigis ja MixRadio 12 riigis[13], aja jooksul levib see teenus loodetavasti ka üle maailma. Nokia Music pakub veel Gigfinder-it, mis otsib välja läheduses toimuvad kontserdid ja võimaldab osta ka pileteid. Muusikat saab ka osta 15 miljoni loo hulgast, mida Nokia pakub.

Aplikatsioonid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Windows Phone Marketplace pakub üle 40 tuhande aplikatsiooni, mis ei ole palju võrreldes iOS-i ja Android-iga. Enamus saadavalolevad programmid on kõrge kvaliteediga, aga tasuta aplikatsioone on vähem kui eeldaks. Windows Phone platvorm suudab teha ennast tõsiseltvõetavaks konkurendiks iOS-ile ja Androidile, kui sellele operatsioonisüsteemile tuleb toetus ka tarkvaraarendajatelt. Windows Phone suudab avada ka Microsoft Office dokumente, tänu telefonis olevale Office Mobile, mis muudab telefoni igapäeva tegemistel kasutatavamaks. Office Mobile sisaldab Word-i, PowerPoint-i, Excel-it ja OneNote-i. Xbox Live aplikatsioon näitab allatõmmatud mänge, annab ülevaate Xboxi kasutajast ja saavutustest ning uuendusi Xbox-ilt.


Võrdlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

2011. aasta novembrikuu seisuga nutitelefonid.

Nokia Lumia 800[14] iPhone 4S[15] Samsung Galaxy S2[16]
Ekraan WVGA AMOLED Retina (LCD) Super AMOLED
lahutusvõime 480 x 800 pikslit 640 x 960 pikslit 480 x 800 pikslit
Suurus 3,7 tolli 3,5 tolli 4,3 tolli
Kaal 142g 140g 116g
Muutmälu 512 MB 512 MB 1 GB
Kaamera 8 Mpx 8 Mpx 8 Mpx
Välk Topelt LED LED LED
Sisseehitatud välkmälu 16 GB 16/32/64 GB 16/32 GB
Lisatav välkmälu Ei saa lisada Ei saa lisada Kuni 32 GB
Operatsioonisüsteem Windows Phone 7.5 iOS 5 Android v2.3.5
Kõneaeg 2G kuni 13 tundi, 3G kuni 9.5 tundi 2G kuni 14 tundi, 3G kuni 8 tundi 2G kuni 18.2 tundi, 3G kuni 8.6 tundi
Ooteaeg 2G kuni 265 tundi, 3G kuni 335 tundi 2G kuni 200 tundi, 3G kuni 200 tundi 2G kuni 710 tundi, 3G kuni 610 tundi
HSDPA 14,4 Mbit/s 14,4 Mbit/s 21 Mbit/s

Hinnang[muuda | redigeeri lähteteksti]

Engadget [17]sõnul on Nokia Lumia 800 kvaliteetne ja võimekas telefon, mis seob väga hea riistavara Windowsi operatsioonisüsteemiga. Kui teid huvitab telefon, mis on riistvaraliselt väga võimas ja mida kasutaja saab isikupärastada nii kuidas ta ise tahab, siis tasub teil vaadata telefone, mis kasutavad operatsioonisüsteemina Androidi. Nokia telefon sobib nende arvates inimesele kes hindab hästi valmistatud toodet, lihtsat ja kasutajasõbralikku kasutajaliidest, siis see telefon on teile. Lumia 800 on kõige paremini valmistatud Windows Phone telefon, aga hetkel ei ole veel piisavalt palju põhjusi, et kindlalt eelistada Nokia WP OS-iga telefoni. Engadget ootaks ära Windows 8 Apollo, sest Lumia 800 muutuks kiiresti iganenuks uue operatsioonisüsteemi ja Nokia 900 väljatulekuga.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]