iPhone

Allikas: Vikipeedia
iPhone
3frontiphoneviews.jpg
Vasakult: iPhone, iPhone 3G ja iPhone 4.
Tootjafirma: Apple
Mudelid: iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 5c, iPhone 6, iPhone 6 Plus
Väljalaskmiskuupäev: 29. juuni 2007
Müügil olevad mudelid: iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus.
Esimene mudel: iPhone
Viimane väljalase: iPhone 6 plus

iPhone on nutitelefon, mida toodab arvuti- ja tarkvarafirma Apple. iPhone töötab kaameratelefonina, kaasaskantava video- ja muusikamängijana ning selle abil on võimalik e-posti lugeda ja kasutada internetti. Operatsioonisüsteemiks on kasutatav Apple iOS, mis on sisuliselt lihtsustatud versioon Mac OS X-st.

iPhone tuli esmakordselt USA turule 29. juunil 2007. Telefoni esimene generatsioon (n-ö iPhone 2G) jõudis müüki ka Euroopasse, aga ainult valitud riikidesse (Inglismaal, Prantsusmaal ja Saksamaal 2007. aasta novembris ning Iirimaal ja Austrias 2008. aasta kevadel). iPhone 3G on telefoni teine põlvkond, mis tuli müüki 11. juulil 2008. aastal ja toetab 3G andmesidet ning A-GPS ülemaailmset asukohamääramise süsteemi.

iPhone 3GS on Apple'i kolmanda generatsiooni nutitelefon, mis tuli müüki 19. juunil 2009. iPhone 3GS on oma eelkäijatega võrreldes kiirema protsessoriga, parema kaameraga (3 megapikslit, video lindistamise võimalus) ja häälkäskluste toega.

iPhone 4 tuli 5 riigis müüki 24. juunil 2010. Sellel on 2 kaamerat, mis võimaldab pidada videokõnesid ja videokonverentse FaceTime tarkvaraga.

4. oktoobril 2011 esitleti publikule iPhone 4S, millele töötati välja operatsioonisüsteem iOS 5 koos mitmete tarkvaraliste ja riistvaraliste uuendustega.

10. septembril 2013 tuli välja iPhone 5s. Disainilt sama mis iPhone 5, aga lisatud olid sõrmejäljelugeja, kiirem protsessor ja parem kaamera. Tehti ka polükarbonaadist korpusega iPhone 5c, mis on identne iPhone 5-ga.

Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone sai alguse sellest, et Steve Jobs palus Apple'i inseneridel uurida uue põlvkonna puutetundlike ekraanide omadusi. Algselt oli plaanis hakata tootma tahvelarvuti stiilis personaalarvuteid[1], millega Apple'il oli kogemusi nende varasema Newton pihuarvuti näol.

Siiski märkis Jobs 2003. aastal toimunud konverentsil "D: All Things Digital", et tablet PC'd ega ka traditsioonilised pihuarvutid ei ole Apple'i jaoks õige suund ja tulevik peitub hoopis mobiilides. 7. septembril 2005 tuli turule Apple'i ja Motorola koostöös sündinud mobiiltelefon ROKR E1. Jobs ei olnud sellega rahul: tema sõnul ei saavat Apple'i insenerid ja disainerid teha Motorolaga koostöös täpselt sellist telefoni nagu Apple soovis[2]. 2006. aasta septembris lõpetas Apple ROKR'ile toe pakkumise ja andis välja iTunes'i tarkvara uue versiooni, mis sisaldas vihjeid tuleva telefoni kohta[3]. 9. jaanuaril 2007 avalikustas Jobs Macworldi konverentsil iPhone'i ja 11. juunil teatas WWDC konverentsil, et iPhone toetab kolmandate osapoolte loodud programme sisseehitatud Safari veebilehitseja kaudu.

Riistvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ekraan[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone 4S

Telefonil on 3,5-tolline (9 cm) puutetundlik vedelkristallekraan (lahutusvõimega 480×320 pikslit, 163 ppi, HVGA), mille ees on kriimustuste- ja sõrmejäljekindel klaas. Ekraan on 18-bitise värvieraldusega (suudab näidata 262 144 värvi). Puutetundlik osa on mõeldud kasutamiseks ühe või mitme palja näpuga (ei tööta suurema osa kinnastega). iPhone 3GS'i ekraan on kaetud ka oleofoobse kaitsekihiga.[4]

Ekraan kasutab ka kolme sensorit:[5]

 • läheduse sensor, mis lülitab ekraani välja, kui telefon näiteks kõrva äärde tõsta;
 • valguse sensor, mis reguleerib vastavalt ümberkaudsele valgustugevusele ekraani heledust;
 • kiirendusandur, mis pöörab ekraanipilti telefoni pööramisel vertikaalasendist horisontaalasendisse või vastupidi.

Kaamera[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone ja iPhone 3G nutitelefonile on sisseehitatud 2.0 megapiksline kaamera, mis asub telefoni tagaküljel. Sellel pole optilist zoomi, välku ega autofokusseerimist. Samuti ei toeta ta videosalvestust. Nutitelefonil iPhone 3GS on 3.2 megapiksline kaamera, mis on valmistatud OmniVision poolt. Sellel on autofokusseerimine ja automaatne valguse tasakaal. Lisaks on võimalik teha 640x480 (VGA resolutsioon) video 30 kaadrit sekundis. Telefoniga on võimalik videot ise kärpida ning laadida üles näiteks YouTube'i.

iPhone 4-l on 5.0 megapiksline kaamera (2592x1936 pikslit). Kaamera asub telefoni tagaküljel, mis on varustatud valgustatud sensoriga. See suudab isegi hämaras valguses jäädvustada kvaliteetseid pilte. Samuti LED-välklamp, mis valgustab videosalvestust.[6] iPhone 4 on esimene iPhone, millel on kõrgkvaliteetne pildifunktsioon.[7] iPhone 4-l on olemas ka teine kaamera, mis asub telefoni esiküljel. Sellega on võimalik teha VGA fotosid ja SD videosalvestust.

iPhone 4S kaameraga saab teha fotosid, mille suurus on 8 megapikslit ja salvestada 1080p videosid. Sisseehitatud güroskoop stabiliseerib kaamerat video salvestamise ajal. Samuti kasutab iPhone 4S ka täiustatud tagantvalgustusega sensorit, automaatset valge balanssi, täiustatud värvitäpsust, näotuvastust ja liikumisest tingitud hägususe vähendamist. See kõik tähendab, et pole tähtis, kui palju inimesi, kui palju valgust ja kui palju liikumist sa jäädvustad – kõik näeb välja täpselt nii, nagu peab.[8]

Mobiilside[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone toetab GSM, 3G, EDGE, UMTS ja HSDPA mobiilsidetehnoloogiaid ning juhtmevaba Bluetooth ja WLAN ühendusi. Jaanuaris 2008 välja antud tarkvarauuendus lubas esimese generatsiooni iPhone'il kasutada mobiilimaste ja WiFi-levialasid, et triangulatsiooni abil oma asukohta määrata. Hiljem toodetud telefonidel on juba sisseehitatud A-GPS ja ka digitaalne kompass.

Mahutavus[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone'i esimene generatsioon oli saadaval 4 GB ja 8 GB mudelitena. 2008. a septembris lõpetas Apple 4 GB mudeli tootmise ja 2008. a veebruaris hakkas pakkuma 16 GB mudelit. Kolmanda põlvkonna iPhone 3GS on ka praegu saadaval 8 GB mudelina. Vanemad mudelid on juba tootmisest maha võetud.

Telefonis on ainult sisemine flash-põhine mälu ja seade ei toeta mälukaarte.

Muud omadused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Telefonil on sisseehitatud liitium-ioonaku, mida kasutajal ei ole võimalik vahetada. Laadimine käib läbi USB, kas otse arvutist või adapteri abiga elektripistikust.

Telefonil on ka niiskussensor, mis asub kõrvaklappide pistiku tagaosas. Apple'i töötajad saavad selle abil näha, kas telefonil on olnud suuremaid veekahjustusi ning siis otsustada, kas telefoni garantii veel kehtib. Sensori asukoha tõttu on seda võimalik ka kogemata "aktiveerida", näiteks sporti tehes telefoni higises püksitaskus hoides või ka niiskes vannitoas. Sellest tulenevalt on sensori asukohta palju kritiseeritud.[9]

Tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

iPhone'i operatsioonisüsteem on iOS, mis põhineb Mac OS X'il. Lisatud on ka "Core Animation" tarkvara komponent, mis koos PowerVR riistvaraga (iPhone 3GS'il OpenGL ES 2.0) on telefoni kasutajaliidese kuvamise ja animeerimise taga. iPhone operatsioonisüsteem võtab ruumi natuke alla 500 MB[10] ja toetab selle jaoks spetsiaalselt kompileeritud arvutiprogramme, kas siis kolmandatelt osapooltelt või Apple'ilt endalt. Telefoni sünkroniseerimine arvutiga käib läbi iTunes'i, mille abil on ka võimalik Apple'i poolt välja antud tarkvarauuendusi paigaldada.

Telefoni veebilehitsejaks on Safari, mis kuvab lehekülgi Mac'i või Windows'i Safari versiooniga sarnaselt, aga ei toeta ei Flash'i ega Java't. Telefonis on ka Google Maps'i programm, mis oskab kahe punkti vahelise teekonna juhiseid koostada. Apple tegi ka iPhone'i jaoks eraldi YouTube'i programmi, mis enne videote näitamist kodeerib need ümber H.264 formaati.

iPhone'is on e-posti klient, mis oskab kuvada HTML formaadis e-kirju ja võimaldab kasutajal e-kirjadesse pilte lisada. E-kirja manusena kaasa tulnud PDF, Word, Excel või Powerpoint faile on võimalik telefonis vaadata. E-posti klient toetab IMAP, POP3 ja Microsoft Exchange protokolle.[11]

Telefonile on võimalik paigaldada ka kolmandate osapoolte kirjutatud programme läbi App Store'i.

Siri[muuda | redigeeri lähteteksti]

Siri on tarkvara, mis on kaasas iPhone 4S'iga. Selle tarkvara abil saab inimene, kasutades häält, anda iPhone'ile käsklusi (näiteks saata sõnumeid, lisada märkmeid, alustada kõnesid ja muud). Siri'ga saab rääkida nagu inimesega, ning ta saab aru, mida inimene soovib teha. Ta (või siis see) räägib isegi vastu. Võib tuua näiteks sellise vestluse: küsid Siri'lt, kas lähedal asub mõni hamburgerirestoran ning Siri annab sulle ette lähimad restoranid, kust saab hamburgerit. Kui nüüd küsida 'Aga kuidas oleks tacodega?', siis Siri mäletab, et jutt oli söögikohtadest, ning annab ette mehhiko restoranid. Tänu sellele tarkvarale ei pea ka ise kirjutama sõnumeid, see oskab hääle muuta tekstiks. Põhimõtteliselt võib kõik toimingud teha ära häälkäsklustega.[12]

Kolmandate osapoolte tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Ametlikult sai iPhone'ile kolmandate osapoolte tarkvara installeerima hakata alates iOS 2.0 versioonist, kui Apple lõi App Store'i. Sellise tarkvara loomiseks peab registreerima ennast iOS'i tarkvara arendajaks ning maksma iga aasta liikmemaksu 99 USD aastas. Seejärel on võimalik alla laadida endale tarkvaraarenduskomplekt, mille abil saab hakata kirjutama iOS'ile programme kasutades programmeerimiskeelena Objective-C'd.

Ametlikele programmidele, mida App Store'i kaudu saab levitada, on palju tingimusi. Need programmid peavad olema spetsiaalselt iOS'i jaoks kirjutatud. Sellest tulenevalt ei lubata levitada programme, mis võimaldavad jooksutada enda sees teisi programme või skripte, mis pole Apple'i poolt heaks kiidetud. Seetõttu on keelatud näiteks Adobe Flash, mitmed emulaatorid ning teiste programmeerimiskeelte interpretaatorid.

Kuni 2010. aasta septembrini oli ka keelatud kasutada programmide loomiseks mitte Apple'i poolt loodud tarkvaraarenduskomplekte. Pärast seda reegleid muudeti ning peamiseks tingimuseks sai see, et programmid ei või lihtsalt interneti kaudu uut koodi alla laadida.[13]

Uute programmide lisamiseks App Store'i peavad arendajad kõigepealt laskma Apple'il see programm erinevate filtrite abil üle kontrollida. Arendajad saavad programme levitada tasuta või määrata summa, mille kasutajad peavad selle allalaadimiseks maksma. Tasulise programmi puhul saab arendaja 70 protsenti tulust ning Apple 30 protsenti.

Enim ostetud mängud[muuda | redigeeri lähteteksti]

[14]

Mitteametlik tarkvara[muuda | redigeeri lähteteksti]

Alates esimesest iOS versioonist on loodud selle jaoks ka mitteametlikku tarkvara, mille kasutamiseks peab iPhone'i jailbreak'ima, mis loob võimaluse seadme kogu failisüsteemile ligi pääseda ning ka uut tarkvara lisada. Kuna iOS 1 puhul ei eksisteerinud viisi ametlikult uut tarkvara hankida, oli mitteametliku tarkvara kasutamine küllaltki levinud. Tavaliselt oli jailbreak'iga kaasas programm, mille kaudu sai otse iPhone'i seest uut tarkvara internetist alla laadida ning installeerida.

Alates iOS versioon 2.0-st oli juba küll võimalik ametlikku tarkvara installeerida, kuid kuna mitteametlik tarkvara oli eelmise versiooniga laialt levima hakanud, siis leiti ka viis uuematele versioonidele mitteametlikke programme peale panna.

Mudelite võrdlus[muuda | redigeeri lähteteksti]

Allolevas tabelis on esitatud iPhone mudelite põhierinevused.[15]

Mudel iPhone iPhone 3G iPhone 3GS iPhone 4 iPhone 4S iPhone 5
Saadavus Müük lõpetatud Müük lõpetatud Müük lõpetatud Müügil Müügil Müügil
Ekraan 89 mm (3.5 in) LCD, kuvasuhe 3:2 101 mm (4 in) LCD, kuvasuhe 16:9
480 x 320 px HVGA, 163 ppi
960 x 640 px, 326 ppi 1136 x 640 px, 326 ppi
Salvestusmahutavus 4/8/16 GB 8/16 GB 8/16/32 GB 16/32/64 GB
Protsessor 620 MHz
ARM 1176JZ(F)-S
833 MHz
ARM Cortex-A8
1 GHz
Apple A4
1 GHz
Dual-core Apple A5
Apple A6
Mälu 128 MB DRAM 256 MB DRAM 512 MB DRAM 1 GB DRAM
Mobiilside GSM/GPRS/EDGE
(850, 900, 1800, 1900 MHz)
Eelnevale lisaks:
3.6 Mbit/s UMTS/HSDPA
(850, 1900, 2100 MHz)
Eelnevatele lisaks:
7.2 Mbit/s HSDPA
GSM mudel
Eelnevatele lisaks:
5.76 Mbit/s HSUPA,
UMTS/HSDPA (800, 900 MHz)
Eelnevatele lisaks:
14.4 Mbit/s HSDPA,
parendatud dünaamiliselt ümberlülituv kahene antenn,
kombineeritud GSM/CDMA
CDMA mudel
CDMA/EV-DO Rev. A
(800, 1900 MHz)
Lisad USB 2.0/dock connector Eelnevale lisaks:
A-GPS, peakomplekt
Eelnevatele lisaks:
hääljuhtimine, digitaalne kompass, Nike+, ekraanile vajutus kaamera fokuseerimiseks (iOS 4.0+), sisseehitatud puldiga peakomplekt
Eelnevatele lisaks:
3-teljeline güroskoop, kaksikmikrofon, microSIM, tagumise kaamera LED-välklamp
Eelnevatele lisaks:
Siri (beta) ja GLONASS toetus
Kaamera 2.0 Mpx, f/2.8
Ainult pildid
3.0 Mpx, f/2.8
VGA video, 30 fps
Tagumine: 5.0 Mpx, f/2.8
720p HD video, 30 fps
Tagumine: 8.0 Mpx, f/2.4
1080p Full HD video, 30 fps
Tagumine: 8.0 Mpx, f/2.4
1080p Full HD video, 30 fps
Eesmine: 0.3 Mpx (VGA video)
480p VGA video, 30 fps
Eesmine: 1.2 Mpx 720p (HD video), 30 fps
Materjalid Alumiinium, klaas ja must plastik Klaas, plastik ja teras: must või valge
(valge pole saadaval 8 GB mudelites)
Must või valge alumiinosilikaatklaas ja roostevaba teras Must või valge klaas ning alumiinium
Mõõtmed

115.0 mm pikkus, 61.0 mm laius, 11.6 mm paksus.

115.5 mm pikkus, 62.1 mm laius, 12.3 mm paksus.

115.2 mm pikkus,

58.66 mm laius, 9.3 mm paksus.

123.8 mm pikkus,

58.6 mm laius, 7.6 mm paksus.

Aku Sisseehitatud, mitte-eemaldatav, laetav liitium-ioon polümeer aku
Välja lastud 4 ja 8 GB: 29. juuni 2007
16 GB: 5. veebruar 2008
11. juuli 2008 16 ja 32 GB: 19. juuni 2009
Must 8 GB: 24. juuni 2010
GSM (must): 24. juuni 2010
CDMA (must): 10. veebruar 2011
Valge: 28. aprill 2011
8 GB: 4. oktoober 2011 (saadaval alates 14. oktoober 2011)
14. oktoober 2011 12. september 2012
Tootmisest maha võetud 4 GB: 5. september 2007
8 ja 16 GB: 11. juuli 2008
16 GB: 8. juuni 2009
Must 8 GB: 4. juuni 2010
16 ja 32 GB: 24. juuni 2010
Must 8 GB: 12. september, 2012
16 ja 32 GB (ainult lukustamata): 4. oktoober 2011
Must ja valge 8 GB: tootmises
Tootmises Tootmises
Mudel iPhone iPhone 3G iPhone 3GS iPhone 4 iPhone 4S iPhone 5

Jailbreak[muuda | redigeeri lähteteksti]

Tarkvara nimekiri Jailbreak'i teinud kasutajate jaoks

Jailbreak (inglise keeles 'vanglast põgenemine') on ametlikult Apple'i poolt mittetoetatav operatsioon, mis võimaldab tarkvarale ligipääsu iPhone'i failisüsteemi juurde. See aga annab võimaluse aparaadi funktsioone laiendada, näiteks teiste rakenduste (peale AppStore'i) installeerida või ise vormistamisteemasid valida. Vajaduse korral saab aparaadi esialgse seisu taastada iTunesi programmi abil. Kuna Jailbreak on ainult operatsioonisüsteemi puudutav programm, kaovad kõik Jailbreaki kasutamise jäljed.

Ühest küljest vaadates on Jailbreaki kasutamine kasulik. See võimaldab kompenseerida kasutajatele neid ebamugavusi, mis on seotud Apple'i omanikuõigustega: AppStore'i kasutamise ebamugavused, üks seade – üks arvuti seos, paljude kasulike funktsioonide puudumine (näiteks "must nimekiri"), jne. Ka pärast Jailbreaki kasutamist omandab aparaat need funktsioonid, mis on teistes nutitelefonides juba tavaliseks saanud, kuid mis seni iPhone'is puudusid, näiteks vaba ligipääs failisüsteemile ja MMS-sõnumite saatmine (ei ole lubatud iPhone 2G-s).

Teisest küljest võib Jailbreak ka ebamugavusi põhjustada. Keegi ei ole seda tarkvara testinud ega kontrollinud, seega võib (aga ei pruugi) Jailbreak mõjutada andmete turvalisust või isegi põhjustada andmete vargust. On ka teada, et mõned Jailbreaki kasutajad ei saanud iBooksi teenindust kasutada. Riigiõiguse suhtes sõltub kõik konkreetse riigi seadustest. Näiteks USA-s ei ole Jailbreaki kasutamine Apple'i autoriõiguste rikkumine, kuigi Apple ise arvab, et see on ebaseaduslik.

Protseduurid, mis on sarnased Jailbreakiga iPhone'i jaoks, eksisteerivad ka teiste mobiilplatvormide (Symbian 9 ja Android) ja mängukonsoolide (PS3) jaoks.

Kriitika[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

 1. "The Apple Of Your Ear".. www.time.com. Kasutatud 27.11.2011. (inglise)
 2. "How Apple kept its iPhone secrets".. money.cnn.com, 12.01.2007. Kasutatud 27.11.2011. (inglise)
 3. "iTunes 7.0.1 Has Buttloads of Mobile Phone Mentions". Gizmodo. 27.09.2006. Vaadatud 27.11.2011. 
 4. "More WWDC Tidbits: iPhone 3GS Oleophobic Screen". Mac Rumors. 10.06.2009. Vaadatud 27.11.2011. 
 5. "iPhone 4S ja 4".. www.emt.ee. Kasutatud 27.11.2011.
 6. iPhone 4S. http://www.apple.com. Kasutatud 28.12.2011. (inglise)
 7. HDR photography with iPhone 4 and iOS 4.1: how good is it?. http://arstechnica.com. Kasutatud 28.12.2011. (inglise)
 8. Apple – iPhone 4S. http://apple.com. Kasutatud 07.01.2012. (eesti)
 9. "Sweaty workouts killing iPhones?". Cnet. 08.04.2009. Vaadatud 27.11.2011. 
 10. "Macworld Expo: Optimised OS X sits on 'versatile' flash". Macworld. 12.01.2007. Vaadatud 27.11.2011. 
 11. "Apple — iPhone — Enterprise". Apple. Vaadatud 27.11.2011. 
 12. Apple – iPhone 4S. http://apple.com. Kasutatud 07.01.2012. (inglise)
 13. "Statement by Apple on App Store Review Guidelines". Apple Inc. 9. september 2010. Vaadatud 26. august 2011. 
 14. "Top 148 Paid iPhone Games for January 1, 2012". 1. jaanuar 2012. Vaadatud 1. jaanuar 2012. 
 15. "IPhone#Model_comparison". Wikipedia. 26.11.2011. Vaadatud 27.11.2011. 

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]