Ai Weiwei

Allikas: Vikipeedia
Ai Weiwei (2007)

Ai Weiwei (hiina keeles 艾未未 (Ài Wèiwèi); sündinud 28. augustil 1957 Pekingis) on hiina kunstnik, skulptor, kuraator ja inimõiguslane.

Ta on luuletaja Ai Qingi poeg. 1958, kui Weiwei oli aastane, mõisteti isa parempoolsuse vastase kampaania käigus hukka ja saadeti koos oma naise Gao Yingiga Xinjiangi töölaagrisse. Xinjiangis Shihezis elas Weiwei 15 aastat. Alles 1975 lubati perel Pekingisse tagasi pöörduda.

1978 astus Ai Pekingi Filmiakadeemiasse, kus õppis animatsiooni. Samal aastal oli ta üks moodsa kunsti rühmituse "Tähed" asutajaist. See rühmitus läks 1983 laiali, aga Ai on osalenud "Tähtede" tagasivaatenäitustel 1989 Hongkongis ja Taipeis (10 aastat asutamisest) ning 2007 Berliinis.

1981 põgenes Ai USA-sse, kartes repressioone. 1982 asus ta New Yorgis disaini õppima. Sel ajal tegutses ta kunstnikuna põhiliselt popkunsti ja kontseptualismi žanrides. Ühtlasi huvitus ta kaardimängudest ja sai blackjacki eksperdiks. Ta elas USA-s kuni 1993. aastani, põhiliselt New Yorgis. Seejärel naasis ta Hiinasse, kui oli teada saanud, et tema isa tervis on halb. Isa suri 1996.

1993 aitas Ai asutada Pekingi Idaküla. See oli avangardistlike kunstnike kogukond. Järgmisel aastal vahistas politsei selle kogukonna ühe liidritest Ma Liumingi selle eest, et too õues alasti süüa tegi, ja ajas kogukonna laiali. Ai kirjutas sellest hiina kunstnike uuest põlvkonnast kolm raamatut: Musta kaanega raamatu (1994), Valge kaanega raamatu (1995) ja Halli kaanega raamatu (1997).

1997 aitas Ai asutada Hiina Kunsti Arhiivi ja Ladu. See oli hiina kaasaegse kunsti hoidla ja eksperimentaalne galerii. 2000 projekteeris ta hoone, milles Arhiiv tegutsema hakkas.

Ta osales Pekingi Rahvusstaadioni kujundamisel. Samas kritiseeris ta Pekingi olümpiamängude korraldust, nimetades seda tühjaks sündmuseks, kuhu tavainimesel asja ei ole.

Näitus "Mäletades" Münchenis (2010)

Ai Weiwei sattus Hiinas kohtu alla pärast 2008. aasta Sichuani maavärinat tehtud Hiina võime kritiseerivat teost "Mäletades" Münchenis Haus der Kunstis. See koosnes seinale kinnitatud erivärvilistest laste koolikottidest, millest moodustus hiinakeelne tekst "Ta elas õnnelikuna 7 aastat siin ilmas." See oli ühe ema tsitaat, kelle tütar hukkus maavärinas. Ai Weiwei koostas ka nimekirja maavärinas hukkunud lastest. Maavärinas varises kokku palju koolimaju ja laste vanemad süüdistasid võime korruptsioonis, mille tõttu koolimajad olid halvasti ehitatud.

Alates 2006 pidas Ai blogi. Seal avaldas ta Sichuani maavärinas hukkunud laste loendi, kus 14. aprilli 2009 seisuga oli 5385 nime, ja muid uurimistulemusi. Hiina võimud sulgesid blogi 2009. aasta mais.

2009. aasta augustis pidi Ai kohtuma Tan Zuoreniga, kes samuti uuris koolimajade ehitust ja maavärinas hukkunud laste arvu. Kuid enne seda peksis Hiina politsei Ai läbi. 14. septembril 2009 diagnoositi Ail Müncheni haiglas ajuverejooks ja talle tehti kiirkorras ajuoperatsioon. Tan Zuoren mõisteti 2010. aasta algul Hiinas 5 aastaks vanglasse riigivõimu õõnestamisele õhutamise paragrahvi järgi.

Installatsioon "Päevalilleseemned" Londonis Tate Modernis (2010)

2010 avati Londoni muuseumis Tate Modern põrandainstallatsioon "Päevalilleseemned", mis koosnes 100 miljonist portselanist päevalilleseemnest. Iga seeme oli käsitsi maalitud ja selle heaks töötas 1600 Jingdezheni käsitöölist. Seemned olid puistatud näitusesaali põrandale laiali ning Ai kutsus külastajaid üles nendel kõndima, istuma ja kasvõi lamama. Kuid veel samal kuul keelas galerii inimestele pääsu näitusesaali, sest purunenud seemnetest tekkinud portselanitolm kahjustavat külastajate tervist. 2011. aasta veebruaris müüdi Sotheby oksjonimajas 100 kg portselanist seemnete jäänuseid 559 394 USA dollari eest, mis ületas märgatavalt esialgse hinnangu 195 000 dollarit.

2011. aasta jaanuaris hävitati tema ateljee Shanghais. Põhjuseks toodi ehitusloa puudumine. 3. aprillil püüdis ta Hiinast lahkuda, kuid ta vahistati Pekingi lennuväljal. Tema asukohta ei teatatud lähedastele rohkem kui kuu jooksul. 22. juunini 2011 viibis ta vahi all süüdistatuna maksupettuses ja vabastati seejärel kautsjoni vastu. Hiina võimud nõuavad talt 15 miljoni jüaani maksude tasumist.[1] Septembris 2012 jättis kohus talle määratud umbes 2 miljoni euro suurune trahvi jõusse.[2]

Inglise kunstileht ArtReview valis Ai Weiwei 2011. aasta kõige mõjuvõimsamaks kunstitegelaseks[3]. Hiina võimud kritiseerisid seda valikut. Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Liu Weimin teatas: "Hiinas on palju sama võimekaid kunstnikke. Meile tundub, et see valik on tehtud üksnes poliitilistest kaalutlustest lähtudes ja erapoolik ning on seetõttu rikkunud ajakirja eesmärke."

Tema kohta on loodud dokumentaalfilm "Ai Weiwei: ei ühtegi vabandust" (Ai Weiwei: Never Sorry; 2012)

Tunnustused[muuda | redigeeri lähteteksti]

Viited[muuda | redigeeri lähteteksti]

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]