Zvolen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Zvolen

Zvolen Erb.svg
Zvoleni vapp

Pindala: 98,69 km²
Elanikke: 42 200 (2010)

Koordinaadid: 48° 35′ N, 19° 8′ E
Asendikaardi mall puudub: Mall:Asendikaart Slovakkia, Slovakkia
Zvoleni kindlus

Zvolen (ungari Zólyom, saksa Altsohl) on tööstuslinn Slovakkia keskosas Banská Bystrica linna lähedal Banská Bystrica maakonnas. Linn asub Hroni ja Slatina jõe ühinemiskohas. Oluline raudtee- ja maanteesõlm, läheduses asub rahvusvaheline Sliači lennuväli, kust toimuvad Czech Airlines'i regulaarlennud Prahasse.

Sarnase nimega Poola linn Zwoleń asub mööda kiirteed sõites umbes 460 km kaugusel.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Linna asukohas elati juba eneoliitikumis, samuti pronksiajal ja Vana-Rooma aegadel. Slaavlased asustasid tänase Zvoleni umbes 8. sajandil. Säilinud andmete kohaselt oli 1239. aastal toonase kindluse lähedal juba mitu väikest küla. Praegune kindlus pärineb 13. sajandist. 16. sajandil ja 18. sajandil ehitati kindlus ümber tänapäevasele kujule. Raudtee areng tööstusrevolutsiooni ajal (19. sajandi 70. aastatel) pani linna kasvama. Teise maailmasõja ajal oli Zvolen sakslaste vastu suunatud rahvusliku ülestõusu oluline keskus.

Tööstus ja olulisemad asutused[muuda | muuda lähteteksti]

Zvolenis on auto-, puidu-, rõiva- ja toiduainetetööstus (linnuvabrik). Linnas on metsanduse ja puidutööstuse alast haridust andev kõrgkool, muuseum ja blotaanikaaed. Esindatud on Slovakkia rahvusgalerii.

Sõpruslinnad[muuda | muuda lähteteksti]

Samuti kuulub Zvolen Euroopa Liidu väikelinnade ühendusse Douzelage, kus Eestit esindab Türi.