Zirler Berg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Zirler Berg
Vaade Seefeldi platoolt kagu poole metsasele Zirler Bergile (keskel). Ees majade vahel Leitheni katkusammas; paremal taga: Marchreisenspitze, sellest vasakul Saile; veel vasakul silmapiiril Tuxi Alpid
Vaade Seefeldi platoolt kagu poole metsasele Zirler Bergile (keskel). Ees majade vahel Leitheni katkusammas; paremal taga: Marchreisenspitze, sellest vasakul Saile; veel vasakul silmapiiril Tuxi Alpid
Kõrgus 1057 m
Asukoht Zirli lähedal Innsbrucki ringkonnas Tiroolis Austrias
Ahelik, mäestik Karwendel
Koordinaadid 47° 17′ 7″ N, 11° 13′ 29″ E
Zirler Berg (Austria)
Zirler Berg
Juuksenõela kurv Zirlerbergstraßel; taamal Martinswand ja Inntal; silmapiiril Tuxi Alpid
Zirlerbergstraße laskumise algus koos evakuatsiooniradade teabe ja hoiatusmärkidega (2012)

Zirler Berg Zirli lähedal Austria Tirooli liidumaal on 1057 m kõrge mägi Karwendeli Alpides Põhja-Lubjakivialpide lääneosas. See on Reither Spitze (2374 m) lõunapoolne eelmägi ja on tuntud peamiselt seetõttu, et Seefelder Straße (B 177) selle lõunanõlval ronib vähem kui 4 km-ga 388 m kõrgemale Zirlist Inntalis Leithenisse Seefeldi platool.

Asukoht[muuda | muuda lähteteksti]

Zirler Berg on Seefeldi platoo äärmises kaguservas, mis on laias laastus 1200 m üle merepinna ja asub Wettersteini (põhjas), Karwendeli (idas) ja Miemingi mägede (läänes) vahel ning laskub Inntali suunas lõunasse ja 600 m madalamale. Zirler Bergi tipp asub Reith bei Seefeldist ja Leithenist kagus Zirler Waldi metsas, mis katab mäekülge Zirli ja Telfsi vahel kuni Tiroler Straßeni (B 171).

Umbes 2,5 km Zirler Bergist põhjas kerkib Rauenkopf (2011 m), sealt edasi põhjas Reither Spitze (2374 m) ja umbes 2,5 km kirdes on Brunstkopf (1719 m), kõik Erlspitzi rühma tipud. Inni lisajõgi Schlossbach voolab läbi Schlossbachklammi kuristiku itta. Tipust veidi põhja pool on Leitheni servas 1637. aasta katkusammas.

Geoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Zirler Bergi tegelik tipp ja selle lõunakülg Inntali poole koosneb peadolomiidi kihtidest; mäetipu piirkonnas leidub aga moreenilademeid.

Transport[muuda | muuda lähteteksti]

Zirlerbergstraße[muuda | muuda lähteteksti]

Seefelder Straße (B 177) lõunapoolne lõik kulgeb üles lõunanõlvadelt ja üle Zirler Bergi idakülje. Seda teelõiku kutsutakse ka Zirlerbergstraßeks. Seefelder Straße on peamiselt lõuna-põhja suunaline ja ronib mäest üles Inntalist Zirlist (622 m) kuni 16 % kaldega Leitheni (1010 m) suunas ja jätkab siis läbi Reithi, Aulandi ja üle Seefeldi sadula (1185 m) umbes 4 km (linnulennult) Zirler Bergist loodesse Seefeldini. Zirli ja Leitheni vahel ronib maantee vähem kui 4 km-ga 388 m ja jätkab ronimist, ehkki vähem järsult, liikudes Seefeldi sadula suunas.

Zirler Bergi lõunaküljel asub Zirlerbergstraße ainus juuksenõelGasthaus Zirlerberg Rastist umbes 818 m kaugusel – kust avanevad vaated Inntalile.

Zirli ja Leitheni vahel on Seefelder Straße põhjapoolne sõidutee (ülesmäge sõidutee) suletud haagissuvilatele, mille lubatud kogukaal on üle 750 kg, ning kogu Zirli ja Scharnitzi vaheline tee on keelatud üle 7,5 tonnistele veoautodele, välja arvatud kohalike veoautode liiklus. Järsu kalde tõttu on Leitheni ja Zirli vahel mitu evakuatsioonirada, mis hargnevad allamäge sõiduteelt; nad jooksevad kergelt ülesmäge, et hädaolukorras saaks kruusasel teel pidurdada sõidukeid, eriti veoautosid. Kalle tähendab ka seda, et jalgrattad ei ole lubatud allamäge sõiduteele; kuigi neil on lubatud üles ronida, pole see suure liiklustiheduse tõttu soovitatav.

Karwendeli raudtee[muuda | muuda lähteteksti]

Zirler Bergist põhjakirdes kulgeb Karwendeli raudtee eriti käänuline ja paljude tunnelitega lõik üle Seefeldi sadula laias laastus Seefelder Straßega paralleelselt. Liin kulgeb Innsbruckist Seefeldi ja Mittenwaldi kaudu Garmisch-Partenkirchenisse ning sellel on mitu jaama või peatust, sealhulgas Reith, Seefeld ja Scharnitz. Mäest ida pool siseneb raudtee Rauenkopfi lõunaküljel ja Brunstkopfi edelaküljel üle sildade ja läbi tunnelite laia kurvi, ületades Schlossbachi.