Windows Live Messenger

Allikas: Vikipeedia

Windows Live Messenger (lühend WLM, endine nimi MSN Messenger) oli Microsofti kodukasutajatele mõeldud kiirsuhtluse klientprogramm. WLM kasutab Messengeri platvormi. Sisselogimiseks on vajalik Microsofti konto.

Windows Live Messengeri nime kannab programm alates versioonist 8.0, mis tuli välja 19. juunil 2006. Alates versioonist 8.1 on Windows Live Messenger ka eestikeelne.

6. novembril 2012 teatas Microsoft, et Messengeri teenus suletakse kogu maailmas (v.a Mandri-Hiinas) ja edaspidi tuleks kasutada Skype'i. Microsofti konto saab ühendada Skype'i kontoga ning seejärel on Messengeri kontaktid kättesaadavad Skype'i kaudu.[1] Messenger eemaldati kasutuselt aprillis 2013.[2][3]

Kasutustingimuste piirangud[muuda | muuda lähteteksti]

Kuigi Microsofti, Windows Live'i, MSN-i, Microsoft Office Live'i jt teenuste hooldusleping[4] ärilistel eesmärkidel teenuse kasutamist 2011. aasta juuli seisuga ei piira, siis hoolduslepingu klauslid sätestavad, et:

  • aktsiakursside ja (aktsia)indeksi andmete kohta kehtib keeld nende andmete kasutamiseks mistahes äriettevõtte sees või seoses mistahes äriettevõttega;
  • klauslid H.264/MPEG-4 AVC visuaalse- ja VC-1 videostandardi kohta võivad piirata kasutamist ärilistel eesmärkidel; Microsofti teenusega on selgesõnaliselt lubatud neid videostandardeid kasutada vaid isiklikel ja mittekaubanduslikel eesmärkidel.

Kõik see tähendas seda, et WLM-i ärilistel eesmärkidel kasutamine oli küsitav. Samuti oli Microsoftil õigus lepingus sätestatud kasutajaõiguste haaret mistahes ajal ilma ette teatamata koomale tõmmata.

Windows Messenger on sama suhtlusvõrgu klientprogramm, mida saaksid kasutada ka ärikasutajad (litsentsitud Windows XP litsentsitingimustel koos ülaltoodud teenuselepingu piirangutega).

.NET Messenger Service'i protokolli kasutavatest programmidest on konkreetselt ettevõtetele ja asutustele andnud Microsoft välja Microsoft Lynci (varem Microsoft Office Communicator) ja Microsoft Communicator for Maci kiirsuhtluse klientrakendused.

Veebiühenduvus[muuda | muuda lähteteksti]

Iga Internetiühenduse ja modernse veebibrauseriga (peamiselt Microsoft Internet Explorer) varustatud arvuti saab ühenduda .NET Messenger Service teenusega kasutades Windows Live Contacts ja/või Windows Live Hotmail teenust. Windows Live veebiteenuste hulka integreeriti ka suhtlusfunktsioon, mis sarnaneb veebipõhise teenusega MSN Web Messenger (2004–2008).

Alternatiivsed programmid[muuda | muuda lähteteksti]

Messengeri teenust saab kasutada ka teiste klientprogrammidega. Sellisteks programmideks on näiteks vabatarkvaralised aMSN, emesene, Kopete või Pidgin (endine Gaim).

Nimekasutus kõnekeeles[muuda | muuda lähteteksti]

MSN Messengeri nime asemel kasutati tihti lühendit "MSN", kuid see tähendab tegelikult Microsoft Networki (teenusepakkujat ja portaali) või mitteformaalselt protokolli, mida MSN Messenger kasutab. Kuigi Microsoft on suhtlusprogrammi nime muutnud, on lühend "MSN" nii programmi kui ka protokolli tähistajana veel käibesse jäänud.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Talk to your Messenger Contacts on Skype. 6. november 2012. Skype. Kasutatud 7. november 2012.
  2. Messenger on kolinud Skype’i, Windows, vaadatud 21. august 2013
  3. Microsoft alustab täna Windows Live Messengeri sulgemist, E24, 8. aprill 2013
  4. Microsofti hooldusleping [sic]. 31.08.2010. Microsoft. Kasutatud 2011-08-13.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]


Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]