Mine sisu juurde

Wartislaw V

Allikas: Vikipeedia
Wartislaw V kujutis

Wartislaw V (umbes 1. november 1326 – 1390) oli Pommeri dünastiast Pommeri hertsog. Ta valitses Pommeri-Wolgastit esialgu koos oma vanemate vendade Barnim IV ja Bogislaw V-ga. Ta oli nende varjus ja pärast 1368. aastat valitses ta oma osa hertsogkonnast: Neustettini maad. Neustettin on nüüd Szczecinek.

Elu[muuda | muuda lähteteksti]

Wartislaw V oli Pommeri-Wolgasti hertsogi Wartislaw IV ja tolle naise Elisabethi noorim poeg.

Pärast Wartislaw IV surma valitsesid tema vanemad pojad Barnim IV ja Bogislaw V Pommeri-Wolgastit üheskoos, esialgu eestkoste all. Wartislavi on esmamainitud 1338. aasta dokumendis, mida ta pole pitseerinud. 1341. aastast valitsesid kolm venda üheskoos ja sõltumatult. Bogislaw oli alguses kõige aktiivsem valitseja, hiljem oli aktiivseim Barnim. Wartislaw jäi alati oma vendade varju.

Barnim IV suri 1365. aastal. Tema pojad Wartislaw VI ja Bogislaw VI pärisid tema osa valitsusest. Nad toetasid Wartislaw V Bogislaw V vastu. Vaidlus mandus kodusõjaks ja keiser Karl IV sekkus. Ta volitas vahekohtu komisjoni, kuhu kuulus Lübecki linnanõukogu. 25. mail 1368 leppisid hertsogid kokku Pommeri-Wolgasti esialgses jaotuses, kus Wartislaw V sai Neustettini maa. Lõplik jaotus tehti 8. juunil 1372.

Wartislaw V suri 1390. aastal. Tõenäoliselt maeti ta Pudagla kloostrisse.

Wartislaw V oli ajaloolase Martin Wehrmanni (1861–1937) sõnul vallaline ja mõne genealoogi vastupidised teated on valed.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]