Wartislaw IV

Allikas: Vikipeedia

Wartislaw IV või Vartislav IV (enne 1290 – 1. august 1326) oli Pommeri-Wolgasti hertsog 1309. aastast kuni oma surmani. Ta oli Pommeri hertsogi Bogislaw IV ja selle naise Margarethe ainus poeg.

Vartislaw IV abiellus Lindow-Ruppini krahvi Ulrich I tütre Elisabethiga; nad said kolm poega: Bogislaw V, Barnim IV ja Wartislaw V.

1309. aastal sai Vartislav IV oma isa asemel Pommeri-Wolgasti hertsogiks ja 1317. aastal sai Brandenburg-Stendali markkrahvilt Waldemarilt lääniks Schlawe ja Stolpi maad. Pärast Valdemari surma 1319. aastal oli tema alaealine nõbu ja pärija Heinrich II Vartislavi eestkoste all, kuid tema plaanid saavutada võim Brandenburgi üle purustas Saksamaa kuningas Ludwig IV, kes andis margi 1323. aastal lõpuks oma pojale Ludwig V-le.

1321. aastal sõlmis Vartislav oma emapoolse onu Rügeni vürsti Wizlaw III-ga pärimislepingu ja nägi pärast tema surma 1325. aastal võimalust ühineda Rügeni vürstkonnaga, siis Taani lään. Kuid Taani kuningas Christoffer II läänistas endistest lubadustest hoolimata Mecklenburgi ja Werle vürstidele, vallandades seeläbi pärilussõja, milles Vartislavi alaealised pojad pidid kuningas Christofferi vastase Holsteini krahvi Gerhard III ja Pommeri-Stettini hertsogi Barnim III toel võitlema pärandi eest, kuni Mecklenburg 1328. aastal Rügenist loobus.

Eelnev
Bogislaw IV
Pommeri-Wolgasti hertsog
1309–1326
Järgnev
Bogislaw V