Wartislaw III

Allikas: Vikipeedia

Wartislaw III (u. 1210 – 17. mai 1264) oli Greifist Pommeri-Demmini hertsog. Kasimir II ja Ingardise pojana abiellus ta teadmata perekonnast Sophiaga. Kuna tal ei olnud lapsi, lakkas Pommeri-Demmin pärast tema surma olemast.

Ingardis valitses pärast Kasimiri surma 1219. aastal Pommeri-Demminit noore Wartislawi asemel kuni 1226. aastani. Sel ajal oli Pommeri-Demmin, samuti hertsogkonna teine osa Pommeri-Stettin Taani ülemvõimu all, mis vähenes pärast 1227. aasta Bornhövedi lahingut ja lõpuks üldse kadus, kui Wartislaw Taani 1234. aastal ekspeditsioonile koos oma Lübecki liitlastega edukalt vastu astus.

1236 oli Pommeri-Demminile karm aasta, kui Wartislaw kaotas suure osa oma valdustest rivaalitsevatele naabritele Mecklenburgile ja Brandenburgile. Esmalt annekteeris Mecklenburgi ekspeditsioon Heinrich Borwin III juhtimisel enamuse Tsirtsipaaniast, hertsogkonna lääneosast, kuhu kuulusid terrae Gnoien, Altkalen ja Demmin, jättes Wartislawi kontrolli alla ainult Demmini linnuse. Samuti pidi Wartislaw 1236. aasta Kremmeni lepinguga tunnistama Brandenburgi ülemvõimu tema ülejäänud hertsogkonnas. Sama lepinguga loovutas ta terrae Stargardi, Wustrowi ja Beseritzi Brandenburgile, mis varsti pärast seda läksid Mecklenburgile ja sai tuntuks kui Mecklenburg-Strelitz.

Wartislaw III matmispaik Eldena kloostris

Ometi suutis Wartislaw põhjas laiendada oma mõjusfääri kuni Rycki jõeni Hilda territooriumile, nüüd Rügeni vürstide poolt rajatud Eldena klooster. Wartislaw osales Eldena turu ja rannikuasula Greifswaldi arendamises, andes sellele koos Rügeni vürstiga turuõigused ja saades 1248. aastal linna Eldenalt läänina.

Lisaks võitlustele naabritega jõustas Wartislaw oma hertsogkonnas Ostsiedlungi, nagu tema nõbu ja Pommeri kaasvalitseja Barnim I-gi. Ta kutsus Saksa aadlikke oma õukonnaga liituma ja asunikke maaelu arendamiseks. Samuti andis ta linnaõigused Lübecki õiguse kujul kasvavatele linnadele: Greifswald (1250), Demmin (~ 1250), Kolberg (Kołobrzeg) (1255, koos Kammini piiskopi Hermann von Gleicheniga), Greifenberg (Gryfice) (1262), veel koos Barnim I-ga Wolgast (1257), Wollin (Wolin) (1262) ja Stavenhagen (1252).

Kui Wartislaw lastetuna suri, oleks Pommeri-Demmin läinud Brandenburgile, kui Barnim I ei oleks 1250. aasta Landini lepinguga kaasvalitsejaks saanud ja seega pärast 1236. aasta territoriaalseid kaotusi allesjäänud Pommeri-Demminit oma Stettini hertsogkonnaga liitnud. Wartislaw III ja tema ema Ingardise matmispaik on Eldena klooster Greifswaldi lähedal.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Eelnev
Kasimir II
Pommeri-Demmini hertsog
1219-1264
Järgnev
Barnim I