Viljandi Pauluse kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Viljandi Pauluse kirik
Viljandi Pauluse kirik aastal 2007
Üldinfo
Asukoht Viljandi
Stiil Uusgooti
Sissepühitsemine 1866
Aadress Kiriku tänav 3
Koordinaadid 58° 21′ 50,8″ N, 25° 35′ 30″ E
Projekt ja ehitus
Arhitekt Matthias von Holst

Viljandi Pauluse kirik on pühakoda Viljandis aadressil Kiriku tänav 3. Kirikus tegutseb EELK Viljandi Pauluse kogudus.

Kirik on "Teeliste kirikute" nimekirjas.

Punastest tellistest ja maakividest ehitatud uusgooti stiilis hoone projekteeris arhitekt Matthias von Holst. Kirik pühitseti sisse 30. oktoobril 1866.

Kiriku interjöör on avar ja õhuline. Altarimaali "Kristus ristil" (1866) autor on Carl Andrea. Kirikusaali valgustab teiste seas erakordselt suur kroonlühter, mille kogudus hankis Nürnbergist. Siin asub Eesti suurim täismehaanilise traktuuriga orel kauni prospektiga, mille on valmistanud Guido Knauff. Kirikusaali lõunapoolsel seinal on vaimulikku ja riigimeest Jaan Lattikut kujutav bareljeef ning teisel korrusel asub tema muuseumituba. Kirikusaalis on parvlaeval Estonia hukkunutele pühendatud mälestuskivi (Peeter Leinbock, 1994).

Kunstnik Raul Rajangu salvestas kiriku hoones 2010. aasta septembris 3D-lühifilmi "Superluminous Darkness", mis esilinastus 31. jaanuaril 2011 Tartus. Filmi üheks tegelaseks on alasti naine, kes kiriku altari ees teknomuusika saatel ratastoolis ringi sõidab. Filmi avalikuks saamine tekitas skandaali ja käivitas ametkondliku uurimise.[1][2]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Arvo Uustalu. "USUMEHED MARUS: ratastoolierootika Viljandi kiriku altari ees!". Õhtuleht.ee, 9. märts 2011. Vaadatud 2. veebruaril 2017.
  2. "«Superluminous Darkness»". Õhtuleht.ee, 9. märts 2011. Vaadatud 2. veebruaril 2017.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]