Vikipeedia:Emakeeleolümpiaad

Allikas: Vikipeedia

Emakeeleolümpiaadi jaoks kirjutatud Vikipeedia artiklid 2018/19. õppeaastal.

Kokkuleppel kooliga saab olümpiaadiartiklit kasutada gümnaasiumiastme praktilise tööna.

Enne artikli loomist või täiendamist registreeri end Vikipeedia kasutajaks, kasutades lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või seda lehekülge. Soovitatavalt võiks kasutajanimi koosneda ees- ja perekonnanimest.

Loe täpsemalt teema valimise kohta ja VALI ENDALE SOBIV TEEMA SIIT.

Artikli koostamine[muuda lähteteksti]

Artiklit luues pane tähele:

  • Artikli sisu võib alguses koostada väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis.
  • Vaata videot, kuidas artikkel Vikipeedias vormistada.
  • Artikli alguses on pealkiri paksus kirjas, millele järgnevad n-ö definitsioon ja sissejuhatus (vt teiste Vikipeedia artiklite algusi).
  • Liigenda artikkel peatükkideks.
  • Viita. Kasuta endale mugavat ühtset viitamissüsteemi, Vikipeedial ei ole oma viitamisstandardit.
  • Artikli tekst peab olema entsüklopeediline ja kindlasti ei tohi sõna-sõnalt kopeerida teiste autorite loodut (plagiaat ehk loomevargus on lubamatu). St kasuta omaenda sõnastust ning viita faktide päritolule, et nende paikapidavust oleks võimalik kontrollida.
  • Viimane peatükk on "Viited". Selle järele võivad tulla peatükid "Kirjandus" ja "Välislingid".

Tähtajad ja nõuded[muuda lähteteksti]

Artikli esitamise tähtaeg on 23. jaanuar 2019. Tähtaja ületamine ei ole lubatud. Koostatud artikli pikkus peab olema vähemalt 8000 tähemärki koos tühikutega. Ka olemasolevat artiklit tuleb täiendada vähemalt 8000 tähemärgiga. Tähemärkide arvu sisse ei lähe vormistus ja viited. Tähemärkide arvu kõrval ei tohi unustada artikli kvaliteeti.

Vikipeedia artikkel on nagu uurimistöö teoreetiline osa, mis tähendab, et see peab põhinema eri allikatel. Seejuures tuleks tähelepanu pöörata ka allikate usaldusväärsusele, st võimaluse korral eelistada teatmeteoseid, õpikuid, käsiraamatuid, artikleid jms, mitte piirduda veebimaterjalidega.

Korraliku teksti loomine nõuab palju aega. Arvesta sellega ning alusta varakult!

Koolitused ja abi[muuda lähteteksti]

Tartu Ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut pakub koolidele tasuta vikikoolitust (töötuba "Ära kirjuta sahtlisse, vaid Vikipeediasse!"). Koolitussooviga kirjuta Andra Rummile (andra.rumm@ut.ee), küsimusega emakeeleolümpiaadil Vikipeedia artikli koostamise kohta kirjuta Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee).

Artikli vormistamise ühe võimaluse kohta on olemas video. Küsimustele leiab vastused juhendist. Sealt saab vaadata ka seda, kuidas on mõni konkreetne artikliosa vormistatud, kuidas lisada viiteid ja pilte. Tutvu heade artiklitega, mis aitaksid mõista hea artikli koostamise põhimõtteid. Vaata näiteks artikleid andesiit ja hall nulg.

Välislingid[muuda lähteteksti]