Vikipeedia:Emakeeleolümpiaad

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Emakeeleolümpiaadi jaoks kirjutatud Vikipeedia artiklid 2017/18. õppeaastal.

Kokkuleppel kooliga saab olümpiaadiartiklit kasutada gümnaasiumiastme praktilise tööna.

Artiklid[muuda lähteteksti]

Enne artikli loomist või täiendamist registreeri end Vikipeedia kasutajaks, kasutades lehekülje ülaosas leiduvat nuppu "Logi sisse / registreeru kasutajaks" või seda lehekülge. Soovitatavalt võiks kasutajanimi koosneda ees- ja perekonnanimest.

Loe täpsemalt teema valimise kohta ja VALI ENDALE SOBIV TEEMA SIIT.

Artikli koostamine[muuda lähteteksti]

Artikli koostamisel või täiendamisel oleks kasulik abiks võtta juhend ja tutvuda heade artiklitega, mis aitaksid mõista hea artikli koostamise põhimõtteid. Vaata näiteks artikleid andesiit ja hall nulg.

Artikli tekst peab olema entsüklopeediline ning kindlasti ei tohi kopeerida teiste autorite loodut (plagiaat ehk loomevargus on lubamatu).

Artikli sisu võib vabalt koostada alguses väljaspool Vikipeediat, oma arvuti tekstidokumendis. Selle artikliks salvestamise ning vastavalt nõuetele vormindamise saab jätta lõppu (aga arvesta, et selleks kulub ka veidi aega). Enne salvestamist kasuta kindlasti "Näita eelvaadet" nuppu ja salvesta alles siis, kui artikli sisu ja väljanägemisega rahule jääd.

Vormistamine on lihtne, see seisneb suuresti ainult siselinkide ja allikaviidete korrektsel viisil lisamises.

Tähtajad ja nõuded[muuda lähteteksti]

Artikli esitamise tähtaeg on 22. jaanuar 2018. Tähtaja ületamine ei ole lubatud. Koostatud artikli pikkus peab olema vähemalt 8000 tähemärki koos tühikutega. Ka olemasolevat artiklit tuleb täiendada vähemalt 8000 tähemärgiga. Tähemärkide arvu sisse ei lähe vormistus ja viited. Tähemärkide arvu kõrval ei tohi unustada artikli kvaliteeti.

Vikipeedia artikkel on nagu uurimistöö teoreetiline osa, mis tähendab, et see peab põhinema eri allikatel. Seejuures tuleks tähelepanu pöörata ka allikate usaldusväärsusele, st võimaluse korral võiks eelistada teatmeteoseid, õpikuid, käsiraamatuid, artikleid jms, mitte piirduda veebimaterjalidega.

Korraliku teksti loomine nõuab palju aega. Arvesta sellega ning alusta varakult!

Koolitused ja abi[muuda lähteteksti]

Projekti Miljon+ meeskond pakub koolidele (nii õpetajatele kui õpilastele) tasuta olümpiaadil või/ja õppetöös Vikipeedia artikli koostamise koolitusi. Koolitussooviga või küsimusega emakeeleolümpiaadil Vikipeedia artikli koostamise kohta kirjuta Ann Siimanile (ann.siiman@ut.ee).

Siinse lehekülje arutellu on oodatud Vikipeedia-teemalised ja olümpiaadi korraldust puudutavad päringud.

Arutelulehekülgedel allkirjasta oma kommentaar, kasutades nelja tildet (~~~~), et oleks näha, kes selle kommentaari kirjutas. Allkiri tekib nelja tilde kasutamisel automaatselt pärast lehe salvestamist.

Tekkinud küsimustele võib leida vastused juhendist. Sealt saad vaadata ka seda, kuidas on mõni konkreetne artikliosa vormistatud, kuidas lisada viiteid ja pilte ning mil viisil sisestada tabeleid.

Vaata ka[muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda lähteteksti]