Viini loodusmuuseum

Allikas: Vikipeedia

Loodusajaloo muuseum
Naturhistorisches Museum
Asutatud 1872–1889
Asukoht Viin, Austria
Liik loodusmuuseum
Direktor Christian Koeberl

Viini loodusajaloo muuseum (saksa keeles Naturhistorisches Museum Wien) on maailma üks suurimaid, vanimaid ja esinduslikemaid loodusmuuseumeid. Muuseum paikneb Austria pealinnas Innere Stadti edelapiiril Maria Theresia nimelise väljaku kõrval. Praegune hoone valmis aastal 1889 ning seal asub 39 näitustesaali kogupindalaga 8460 m². Väljapanekul on üle 100 000 objekti, kuigi hoiustatud näidiseid ja esemeid on kollektsioonis ligemale 30 miljonit.

Kollektsioneerimisele pani aluse Saksa-Rooma keiser Franz I, Austria ertshertsoginna ja Ungari kuninganna Maria Theresia abikaasa. Kollektsioon koosneb mitmest kuulsast ja ainulaadsest objektist, nagu 29 500 aasta vanusest kujukesest Willendorfi veenusest, peaaegu täiuslikust Stelleri meriõhvi skeletist, suurte dinosauruste skeletidest ning vanimast ja suurimast meteoriitide kogust maailmas.

Muuseumit, kus asuvad ka teadusosakonnad, külastab igal aastal ligi kolmveerand miljonit inimest. Seal töötab ligemale 60 teadlast, kes uurivad geoloogia, bioloogia ja antropoloogia erinevaid aspekte. Tegu on Austria suurima iseseisva teadusasutusega.

Muuseumi kuulsaim objekt Willendorfi veenus

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]