Veikko Maripuu

Allikas: Vikipeedia

Veikko Maripuu (sündinud 10. mail 1972 Tallinnas) on Eesti ettevõtja.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Maripuu lõpetas Tallinna Reaalkooli aastal 1990. Õppinud Tallinna Tehnikaülikoolis lühikest aega ehitust ning Estonian Business Schoolis majandusteadust ja rahandust (lõpetas 1999. aastal).

2016. aastal täiendas ta end USAs Cornell University Johnson School of Managementi programmis "Strateegiline innovatsioon".[1]

Töö[muuda | muuda lähteteksti]

  • Finora Pank (2022–...)
  • Head Capital (2016–...)
  • Redgate Capital (2008–2016)
  • Suprema / Evli Bank (2002–2008)
  • Suprema Securities (1997–2002)
  • Eesti Krediidipank (1992–1997)

1990ndatel sai Maripuu esimese töökogemuse Eesti Krediidipangas, mis oli suunatud peamiselt rahvusvahelise äriga tegelevatele ettevõtetele. Eesti Krediidipangas nõustas ta firmasid, kes tegid tehinguid peamiselt ettevõtetega Ida ja Lääne vahel, samuti alustas panga kapitaliturgude äri ülesehitamist. Selle kaudu sai ta järjest põhjalikumaid teadmisi Põhjamaade, Ida- ja Kesk-Euroopa ning ülejäänud Euroopa kapitali- ja investeerimisturgude kohta.

Aastal 1997 asus ta tööle Baltikumi juhtivas investeerimispangas Talinvest Suprema Securities. 1999. aastal oli Maripuu üks kuuest töötajast, kes viisid läbi ettevõtte juhtkonnapoolse väljaostu (MBO) ning sai uue nimega Suprema Securities partneriks. Maripuu tegeles sel ajal peamiselt kiirelt kasvava kapitaliturgude kauplemis- ja analüüsitegevusega, juhtides nii kapitaliturgude müügiorganisatsiooni kui analüüsitegevust, mis oli peamiselt suunatud rahvusvahelistele institutsionaalsetele investoritele. Sel perioodil aidati Suprema börsile ja kaasati kodumaiseid ja rahvusvahelisi investoreid, sh Eesti Telekom, Lietuvos Telekomas, Tallink avalike aktsiaemissioonide (IPO) kaudu. Samal ajal tegutses Maripuu sagedase ning hinnatud avaliku eksperdina eelkõige majandus-, rahandus- ja finantsteemadel.

Aastatel 2002–2008, pärast Suprema liitumist EVLI pangaga, pühendus Maripuu varahalduse, privaatpanganduse ja institutsiooniliste investeeringute juhtimise äri ehitamisele, luues uusi investeerimisfonde-lahendusi, kaasates uusi investoreid nii Balti riikidest kui ka rahvusvaheliselt. Maripuu tegutses sel ajal ka majandus- ja investeerimiseksperdina rahvusvahelise Evli Asset Management Allocation Committee koosseisus.

2008. aastal kaasasutas Maripuu investeerimis- ja finantsnõustamise ettevõte, Redgate Capital, kus ta jätkas varajases faasis olevate ettevõtete investeerimisportfelli täiendamist. Sooviga keskenduda kindlatele tegevusaladele ning vältida mõnigast huvide konflikti nõustamise ja investeeringute vahel, jagunes aastal 2016 Redgate Capital kaheks ettevõtteks. Praegu on Maripuu Head Capitali juhtivpartner ja tegevjuht.[2]

Head Capital on investeerimisgrupp, mis keskendub varajase ning hilisemate faasi investeeringutele, ettevõtete laiendamisele ja arendamisele ning aitab firmadel kasvada uues keskkonnas. Head Capital arendab koos rahvusvaheliste partneritega ka uut tegevuskava, mille eesmärk on arendada ettevõtlus- ja finantskirjaoskust, eriti laste ja noorte seas.

Maripuu on mentor Eesti ettevõtlusõppe programmis "Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe süsteemne arendamine kõigil haridustasemetel". Ettevõtlikkuse ja ettevõtlusõppe arendamise programmiga edendatakse ettevõtlusõpet nii üld-, kutse- kui kõrghariduses, kus õppijatel kujundatakse ettevõtlikku hoiakut, antakse ettevõtlusteadmisi ja oskusi ning aidatakse sellega kaasa koolilõpetajate konkurentsivõime kasvule tööturul ja Eesti arengule.[3]

Maripuu tegutseb ühtlasi ka mentorina[viide?] nii EBSi Äriinnovatsiooni programmis kui ka mujal, kus ta aktiivse kommunikatsiooni, praktiliste harjutuste ja coaching’u kaudu aitab kaasa osalejate projektide arengule, teadmiste edastamisele, paneelide kokkupanemisele.

Aastal 2022 asutas ta Leedus Finora Panga, mis tegutseb alates jaanuarist 2024 ka Eestis.

Suprema Academy[muuda | muuda lähteteksti]

Veikko Maripuu on ka üks Suprema Academy eestvedajatest. Suprema Academy on 2006. aastal alustatud rahvusvahelise äri päevaõppe eriprogramm Estonian Business Schooli ja investeerimispanga Suprema koostöös. Programmi eesmärk oli pakkuda noortele võimalus omandada kõrgetasemeline investeerimisalane haridus oma kodumaal, omandada vajalikud teadmised ja oskused, et asuda tööle investeerimisega seotud valdkondades.[4]

Maripuu sõnul oli Academy ellukutsumisel ka laiem tähendus – Eesti pikaajalise konkurentsivõime ja tasakaalustatud arengustrateegia elluviimine, mis tähendab riigis levinud tarbimisele orienteeritud mõtteviisi asendamist säästmisele orienteeritud mõtteviisiga.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. https://www.linkedin.com/in/veikkomaripuu
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 20. august 2017. Vaadatud 21. augustil 2017.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  3. "http://ettevotlusope.edu.ee/". {{netiviide}}: välislink kohas |Pealkiri= (juhend)
  4. 4,0 4,1 "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 8. august 2016. Vaadatud 8. augustil 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)