Veerandmiili hobune

Allikas: Vikipeedia
Veerandmiili hobune
Quarter Horse(REFON).jpg
Algkeeles Quarter Horse
Päritolu
Riik/piirkond Ameerika Ühendriigid
Välimus
Turjakõrgus 1,40 - 1,60 m
Värvused kõik värvused peale kirju on soositud

Veerandmiili hobune (inglise keeles Quarter mile horse, ametlikult Quarter horse) on Ameerika Ühendriikidest pärinev hobusetõug. See on ühtlasi ka esimene ja seega vanim Ühendriikides alguse saanud inimese poolt aretatud hobusetõug[1]. Veerandmiili hobune on silmapaistev oma kiiruse tõttu lühikestel vahemaadel. Oma nime on ta ka saanud galopivõidusõitudest mis olid täpselt veerandi briti miili (400 meetri) pikkused. Kuna on tegu kompaktse ja hea tasakaaluga hobusega on nad tänapäeval laialdaselt kasutusel lääne-stiilis (vestern) ratsutamisel ja ka polos [2] kus manööverdamine, väledus ja kiirendamine vajalikud on. Aastal 1940 asutatud ametlik Veerandmiili hobuste tõuregister (inglise keeles American Quarter Horse Association) on praeguseks üks maailma suurimaid tõuraamatud: tervelt 3 miljonit hobust on neil arvel üle kogu maailma, kellest 2,7 miljonit on Ameerika Ühendriikides[3].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Roping - lehma-püüdmine lassoga

See tõug sai alguse Põhja-Ameerika ida-rannikul Virginia, Põhja- ja Lõuna-Carolina kolooniates 17. sajandi alguse paiku. Tol ajal olid hobuste võidusõidud populaarsed. Alguses kasutati Inglismaalt kaasa toodud hobuseid - Inglise täisverelise ratsahobuse esiisasid. Aga hakati ka kaupa tegema Chickasaw indiaanlastega, kellelt osteti väikseid kiireid hobuseid. Need hobused põlvnesid Hispaania-Berberi hobustest, kes omakorda olid ristandid põliste Hispaania hobuste ja Põhja-Aafrikast pärit Berberi hobuste vahel. Need hobused toodi varaste Hispaania kolonistide poolt aastal 1521 [4] Floridasse. Väidetavalt andmetele hakati juba 1611. aasta paiku neid Hispaania-päritolu hobuseid ja hiljem kolooniatesse toodud Inglise-päritolu hobuseid ristama. Nii tekkisid esimesed hobused kes suurepäraselt veerandi miili pikkuseid võidusõite jooksid [5] ja samas ka head tööhobused olid.

Üks tuntud täkke seoses Veerandmiili hobuse arenguga on Inglismaalt 1750. aastate alguses imporditud Janus. Tema oli Goldphin Arabian'i lapselaps. Goldphin Arabian oli üks kolmest täkust kellest enamus tänapäeva Inglise täisverelisi ratsahobuseid pärineb [6]. Januse järglased olid kompaktsed, tugevad hobused võimelised talutöödeks ja lühimaajooksudeks. Kui mitte just kogu tõu esiisa, oli ta siiski väga mõjukas ja tooniandev. Ka Sir Archy, kelle isa oli imporditud inglise-päritolu täkk Diomed [7], on üks tuntud nimesid seoses selle tõu algusaegadega.

Lisaks Hispaania ja Inglise hobustele on Veerandmiili hobuses ka Mustangi verd.

Veerandmiili hobune kujunes edasi Teksases ja teistes läänepoolsetes osariikides, kus temast peale võidusõiduhobuse sai ka hinnatud kauboi-hobune. Seal kutsuti neid Steeldust’ideks, tuntud täku Steel Dust’i järgi. Hobused olid rantšodes väga vajalikud, nii et hoolimata puuduvatest tõuregistritest hoiti nende hinnatud kiirete ja tugevate tööhobuste tõug puhtana. William Anson hakkas 19. sajandi lõpul neid hobuseid uurima ja proovis ka nende päritolule jälile saada. Ta polnud ainuke, näiteks ka Robert Denhardt tegeles Veerandmiili hobuste pärinemise uurimustööga. Nemad mõlemad aitasid kaasa võimaliku tõuraamatu jaoks andmete kogumisel. Denhardt'i nõuandel saigi see teoks - 14. märtsil aastal 1940 loodi Ameerika Veerandmiili Hobuse Ühing (American Quarter Horse Association). [8] [9]

Kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Hea näide laiast rinnast ning lühikesest laiast peast väikeste kõrvadega

Veerandmiili hobune on üks populaarsemaid hobuseid Ameerika Ühendriikides. Nad on kasutusel vesternratsutamise aladel, galopivõidusõitudel, polo ponidena, kooli- ja takistussõidus. Ka on see tõug laialdaselt kasutusel hobiratsutajate poolt. Tänu oma sõbralikule iseloomule ja andekusele on Veerandmiili hobusest saanud laialdaselt kasutatud hobune.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Veerandmiili hobune on jässaka kehatüübiga ja kasvu poolest suhteliselt väike – turjakõrgus on tavaliselt 1,40 ja 1,60 meetri vahel. Pea on väike, suhteliselt lühike ning lai. Kõrvad on väiksed, kael keskmise pikkusega ja selg lühike. Nendel hobuste on silmapaistvalt tugev tagakeha ja lai rind. Kõik värvused on esindatud aga üks tüüpilisemaid värve on raudjas. Veerandmiili hobused on tuntud kui ühtlase värvusega tõug, seega ei ole kirjud värvused soositud. Siiski, juhul kui DNA proovi abil on kindlaks tehtud, et mõlemad vanemad on tõuraamatus arvel, võetakse ka kirjusid hobuseid vastu. Kahjuks küll märkusega hobuse passis, et tegu on mitte soositava ja tõugu mitte iseloomustava värvusega [10].

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Breeds of Livestock - Quarter Horse. Oklahoma Osariigi Ülikool. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  2. WHAT IS A POLO PONY OR POLO HORSE?. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  3. AQHA Annual Report. (Horse Statistics). (pdf) Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  4. Moira C.Harris. Wild Horses Of The World, Inglismaa: Hamlyn, 2008, lk. 38. ISBN 9780600618133
  5. Breed Characteristics. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  6. Sugupuu: Janus XX. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  7. Sugupuu: Sir Archy XX. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  8. Quarter Horses. Teksase Ajalooline Ühing. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  9. Breed History. Ameerika Veerandmiili hobuse Ühing. Kasutatud 2. veebruar 2012. (inglise keel)
  10. AQHA Handbook - Registration Rules. (Registration Rules). Ameerika Veerandmiili hobuse Ühing. (pdf) Kasutatud 2. veebruaril 2012. (inglise keel)