Vana-Kuuste Põllumajanduse Instituut

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Vana-Kuuste mõis.
Mälestustahvel mõisahoone seinal.

Vana-Kuuste Põllumajanduse Instituut (saksa keeles Landwirtschaftliches Lehr-Anstalt zu Alt-Kusthof) oli aastail 1834–1839 Vana-Kuuste mõisas tegutsenud põllumajanduslik õppeasutus.

1833. aastal rentis Tartu ülikooli põllumajanduse ja tehnoloogia professor Friedrich Schmalz Liivimaa maamarssalilt Carl von Liphartilt Tartu lähedal asuva Vana-Kuuste mõisa koos nelja karjamõisaga, kogupindalaga 7000 hektarit.

Õppeasutus avati Albrecht Thaeri sünnipäeval, 2/14. mail 1834. Riigi toetus oli 5000, hiljem 7500 rubla aastas. Instituudi ja õppemajandi üldjuht oli professor Schmalz, kes pidi 2. maist kuni 30. septembrini elama Vana-Kuustes ja käima seal 1. oktoobrist 1. maini vähemalt kord nädalas.

Eksamiteta võeti vastu neid, kes olid juba 2–3 aastat Tartu ülikoolis põllumajanduslikke loenguid kuulanud, teisi eksamite alusel. Õppemaks oli 200 rubla aastas. Õppetöö kestis aasta või ka rohkem. Lõpetajatel oli õigus töötada riigiasutustes kõrgematel põllumajanduslikel kohtadel, pedagoogidena vastavates koolides, mõisavalitsejatena jne.

Instituudil oli köögi- ja puuviljaaed ning mesila.

1839. aastal lõpetas uus Vana-Kuuste mõisnik August von Sivers rendilepingu ja instituut pidi alates 1/13. maist 1839 tegevuse lõpetama.

Viie aasta jooksul lõpetas Vana-Kuuste instituudi üle 50 üliõpilase.