Mine sisu juurde

Valge hobuse tants

Allikas: Vikipeedia
Pidustusel osalejad

"Valge hobuse tants" (Leedu keeles Šyvio šokdinimas) on traditsiooniline pidustus Leedus Vilkaviškise rajoonis Gražiškiais.

Pidustusi kujutatakse ka Gražiškiai vapil. Tegemist on kohaliku užgavėnės tsükli juurde kuuluvat traditsiooniga, mis kuulub jõulude ja kolmekuningapäeva kommete juurde. Seda traditsiooni on filmitud aastail 1977 ja 2000.

"Valge hobuse tantsu" on esimest korda kirjalikult mainitud XVIII sajandil, mil see oli veel levinud kogu piirkonnas. Tänapäeval on see komme säilinud ainult Gražiškiais. Arvatakse, et see traditsioon on laenatud preislastelt.

Tantsul osalevad 16–20 kostümeeritud tantsijat, kes liiguvad talust tallu. Tegelaste seas on valge hobune, väepealik, neli sõdurit, kojamees, kellamees, kaks moosekanti, võlur karuga, toonekurg, kurat, arst, laekur, juut ja mustlased. Rongkäik külastab ohvitseri ja sõdurite juhtimisel Gražiškiai maju, esitades soovijatele tantsu. Moosekante juhendab kojamees, sõdurid laulavad, ülejäänud tegelased tantsivad (igaühel on oma kindel roll). Etenduse lõpul kogub laekur tasu ja rongkäigus osalejad jätavad pererahvaga hüvasti.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Liaudies kultūra", 2001 a., Nr 6., 26-34 lk.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]