Vahtrepa pank

Allikas: Vikipeedia
Kallaste pank

Vahtrepa pank ehk Kallaste pank on loode-kagusuunaline pank Hiiu maakonnas Hiiumaa vallas Vahtrepa külas, Hilleste–Hellamaa tee ääres. Pank jääb Kallaste maastikukaitsealale.

Paekallas kerkis merest umbes 2000 aastat tagasi.

Astang on kuni 7,5 meetrit kõrge ja rohkem kui 500 meetri pikkune. Valdavalt lubjakivist koosneva aluspõhja paljandit peetakse eriti suureks, see on 35 meetrit pikk ja kuni 3,5 meetrit kõrge.

Paekalda kaguosas paljandub 28 meetri pikkuselt biohermne lubjakivi, selline paljand on oma ulatuselt Eestis erakordne. Paljandis esineb palju korallide, sammalloomade ja stromatopooride kivistisi.

Kulpad (koopad) esinevad kolmes paekalda lõigus, kõik paekaldalt alla viivast trepist kagus. Neist suurim asub keskmises lõigus; selle laius on 3,2, sügavus 1,5 ja kõrgus 1,3 meetrit.

Kallaste pangaga on seotud mõned Vanapagana muistendid, näiteks olevat paekalda sees olnud Vanapagana sepikoda. Vanapagan olevat ühel päeval külarahvaga riidu läinud ja Vohilaiule kolinud, enne aga sepikoja sissepääsu suure kiviga tõkestanud.

Pank asub Vohilaiust umbes 1,5 km edelas. Umbes 120–140 aasta vanuse männimetsa tõttu laiule tänapäeval vaadet ei avane.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]