Vabad kunstid

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Seitse vaba kunsti, Herrad von Landsberg Hortus deliciarium (u 1180)

Vabad kunstid ehk seitse vaba kunsti (ladina keeles [septem] artes liberales) on keskajal välja kujunenud hariduskompleks, mille juured on juba antiigis.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrgema hariduse omandamine on olnud ajalooliselt ühiskondliku eliidi ehk vabade meeste tegevusala. Juba Platon räägib oma dialoogis "Politeia" vabade meeste haridusest ning kirjeldab valdkondi tähtsuse järjekorras: aritmeetika, geomeetria (planimeetria, stereomeetria), astronoomia, harmoonia, dialektika. Neid valdkondi võib pidada ka aluseks vabade kunstide traditsioonile.

Ajalooliselt vastandusid vabad kunstid tegevatele-loovatele kunstidele (artes mechanicae, vanakreeka keeles poietikē technē) või n-ö teenindavatele-praktilistele kunstidele, millega tegelesid käsitöölised ja põllupidajad-karjakasvatajad.

Vabade kunstide õppekavva kuulus keskajal üldiselt kaks taset: triivium (trivium) ja kvadriivium (quadrivium). Triiviumi alla kuulusid grammatika, dialektika (sisuliselt Aristotelese loogika, süllogistika) ja retoorika (kõnekunst) õpingud, mis tuli hilise keskaja ülikoolides bakalaureusekraadi (baccalaureus artium 'kunstide õpipoiss') saamiseks läbida. Triivium oli üldine arutlemise vahendite omandamise tase, mis eelnes igasugusele spetsialiseerunud õppele. Kvadriiviumi alla kuulusid aritmeetika (arvutamine), muusika (harmoonia, muusikateooria), geomeetria (eukleidiline geomeetria, maamõõtmine ja ka geograafia) ja astronoomia (õpetus taevastest sfääridest, tänapäevases mõttes midagi astroloogia ja kosmoloogia vahepealset), mida võib pidada juba teadusteks, mis käsitlevad maailma asju ja nende olemusi, st nende raames tegeldi teadusega toonases mõttes: füüsika, metafüüsika, teoloogia jms valdkondadega. Kvadriiviumi läbinule anti keskaja ülikoolides magistrikraad (magister artium 'kunstide meister'), mis andis täie õiguse tegeleda vabade kunstide õpetamisega.

Struktuur keskajal[muuda | muuda lähteteksti]

"7 vaba kunsti" (Artes liberales, ka "dialogika ained) jaotuvad

Trivium:

Quadrivium:

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]