Võisiku mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Võisiku mõisa härrastemaja

Võisiku mõis (saksa keeles Woiseck) oli rüütlimõis Kolga-Jaani kihelkonnas Viljandimaal. Nüüdisajal jääb kunagine mõis Põltsamaa valda Jõgeva maakonnas.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Võisiku mõisa on esmakordselt mainitud 1558. aastal. 1561. aastal läänistati mõis endisele Vasknarva foogtile Dietrich von der Steinkuhlile.

18. sajandi esimesel poolel kuulus mõis Heinrich von Fickile ning hiljem läks see perekonnasidemeid mööda Bockide aadlisuguvõsa kätte.

19. sajandi alguses kuulus mõis Timotheus Eberhard von Bockile ning hiljem tema õele Elisabeth Helene Sophie von Bockile, kes oli abielus Peter Otto Zoege von Manteuffeliga. Pärast Manteuffeleid kuulus mõis veel Samson von Himmelstiernade ja zur Mühlenite aadlisuguvõsale.

Mõisa viimane omanik enne 1919. aasta võõrandamist oli Leon von zur Mühlen.

Mõisakompleks[muuda | muuda lähteteksti]

Mõisa ühekorruseline peahoone rajati Berend Johann von Bocki soovil 1750.1760. aastatel. Kivist hoonet iseloomustavad eenduvad tiivad. Peaukse ees asuv veranda rajati ilmselt 19. sajandil. Nüüdisajal paikneb peahoones Võisiku hooldekodu ning aastail 20002001 hoone restaureeriti.

Mõisahoone lähedal paiknes ka hulk kõrvalhooneid ja park. Säilinud kõrvalhoonetest on tähelepanuväärsemad pesuköök ja sepikoda, mida kaunistavad kolme kaaravaga kaaristud. Mõisale kuulus ka Külmoja veski Põltsamaa kihelkonnas.

Mõisakompleksist poolteist kilomeetrit eemal paikneb Bockide perekonnakalmistu.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]