Võimehüpotees
Võimehüpotees on väide, mille kohaselt teadmine, "mis tunne on" mingit kogemust läbi elada, ei ole teadmine-et (propositsiooniline teadmine), vaid teadmine-kuidas (propositsioonilineb teadmine).
Termin pärineb David Lewiselt (the Ability Hypothesis).
David Lewise (1988) ja Laurence Nemirowi järgi seisneb see võimes kogemusi meenutada, kujutleda ja ära tunda.
Seda väidet on kasutatud Frank Jacksoni artiklis "Fenomenilised kvaalid" esitatud teadmiseargumendi vastu: teadmine, "mis tunne on", ei pea olema füüsikaline, sest ta pole propositsiooniline. Nemirow tuli sellega välja juba Thomas Nageli artikliga "Mis tunne on olla nahkhiir" polemiseerides.
Sellel väitel on vähe pooldajaid. Enamik kriitikuid pole nõus väitega, et teadmine, "mis tunne on", on oskusteadmine. Torin Alter väidab artiklis "Know-how, ability and ability hypothesis" (2001) Noam Chomsky eeskujul, et oskusteadmine (erinevalt propositsioonilisest teadmisest) ei ole võime. Nimelt võib võime säilida hoolimata oskusteadmise kaotusest.
Kirjandus
[muuda | muuda lähteteksti]- David Lewis. What experience teaches, 1988.
- Torin Alter. [Know-how, ability and ability hypothesis http://www.as.ua.edu/philos/talter/know-how,%20ability,%20and%20the%20ability%20hypothesis.pdf]. – Theoria, 2003, kd 67, nr 3, lk 229–239.