Väike-käosulane

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Väike-käosulane
Hippolais caligata1.jpg
Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Linnud Aves
Selts Värvulised Passeriformes
Sugukond Roolindlased Acrocephalidae
Perekond Käosulane Iduna
Liik Väike-käosulane
Binaarne nimetus
Iduna caligata
(Lichtenstein, 1823)
Sünonüümid

Hippolais caligata

Väike-käosulane (Hippolais caligata, Iduna caligata) on põõsalindlaste või Acrocephalidae sugukonda käosulase perekonda kuuluv linnuliik.

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulane on Kesk-Aasia päritoluga liik. Tema levila on laienenud Euroopa idaossa. Ta on rändlind, talvitab peamiselt Indias.

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulase pesitsemine tõestati esmakordselt juunis 2002, mil soome linnuhuvilised leidsid Setumaal Obinitsa lähedal Veretinäs laulva väike-käosulase. Sama aasta juuli lõpuks leiti kaks poegi toitvat paari. Väike-käosulase esimesed isendid saabuvad Eestisse mai lõpul-juuni algul.[1] Väike-käosulane on haruldase haudelinnuna levinud peaaegu vaid maa kaguosas, arvukust on hinnatud 5–20 paarile.[2]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Üldpikkus 11,5 cm. Väike-käosulane sarnaneb aed-roolinnuga. Sulestik on keha ülapoolel kollakasruuge või kahkjaspruun, alapoolel kreemjasvalge. Kehaküljed on pruunikama varjundiga.

Väike-käosulase iseloomulikud tunnused on 1) lühike hele kulmutriip, mida toob esile tumedam joon selle ülaservas; 2) äärmiste tüürsulgede kitsas valkjas välisserv; 3) pruunikasroosad, natuke tumedamate varvastega jalad (nende järgi on liik saanud ingliskeelse nime); 4) häälitsused ja laul. Kutsehüüd tžk on lühike ja järsk, meenutab kahe kivi kokkulöömist.

Väike-käosulase hoiatushüüd on trek-k. Ärevushüüd on vaikne tärin tserrrr. Laul on kiire ja sarnaneb pruunselg-põõsalinnu ja aed-põõsalinnu lauluga.[3] Liiki ongi lihtsaim tuvastada laulu järgi.

Elupaik[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulane asustab mitmesuguseid võsastikke ja sööte, millele on kasvanud paari meetri kõrgune tiheda alustaimestikuga hõre lehtvõsa.[1]

Pesitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulase munad

Väike-käosulane rajab pesa maapinnale või maast mõnekümne sentimeetri kõrgusele taimevarte vahele. Kurnas on tavaliselt neli kuni kuus muna.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Paal, U. Väike-käosulane, uustulnuk Eesti linnustikus. Eesti Loodus 12/2003, lk 614
  2. 2,0 2,1 ""Eesti lindude staatus, pesitsusaegne ja talvine arvukus 2003–2008"". Hirundo, 1/2009. Eesti Ornitoloogiaühing. Failitüüp: PDF.
  3. Jonsson, L. Euroopa linnud. Eesti entsüklopeediakirjastus, Tallinn 2000
  4. Svensson, L. et al. Bird Guide. Collins, London 1999

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]