Väike-käosulane

Allikas: Vikipeedia
Väike-käosulane

Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Linnud Aves
Selts Värvulised Passeriformes
Sugukond Roolindlased Acrocephalidae
Perekond Iduna
Liik Väike-käosulane
Binaarne nimetus
Iduna caligata
(Lichtenstein, 1823)
Sünonüümid

Hippolais caligata

Väike-käosulane (Iduna caligata, ka Hippolais caligata) on roolindlaste sugukonda kuuluv linnuliik.

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulane on Kesk-Aasia päritoluga liik. Tema levila on laienenud Euroopa idaossa. Ta on rändlind, talvitab peamiselt Indias.

Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulase pesitsemine tõestati esmakordselt juunis 2002, mil soome linnuhuvilised leidsid Setumaal Obinitsa lähedal Veretinäs laulva väike-käosulase. Sama aasta juuli lõpuks leiti kaks poegi toitvat paari. Väike-käosulase esimesed isendid saabuvad Eestisse mai lõpul-juuni algul.[2] Väike-käosulane on haruldase haudelinnuna levinud peaaegu vaid maa kaguosas, arvukust on hinnatud 5–20 paarile.[3]

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Üldpikkus 11,5 cm. Väike-käosulane sarnaneb aed-roolinnuga. Sulestik on keha ülapoolel kollakasruuge või kahkjaspruun, alapoolel kreemjasvalge. Kehaküljed on pruunikama varjundiga.

Väike-käosulase iseloomulikud tunnused on 1) lühike hele kulmutriip, mida toob esile tumedam joon selle ülaservas; 2) äärmiste tüürsulgede kitsas valkjas välisserv; 3) pruunikasroosad, natuke tumedamate varvastega jalad (nende järgi on liik saanud ingliskeelse nime); 4) häälitsused ja laul. Kutsehüüd tžk on lühike ja järsk, meenutab kahe kivi kokkulöömist.

Väike-käosulase hoiatushüüd on trek-k. Ärevushüüd on vaikne tärin tserrrr. Laul on kiire ja sarnaneb pruunselg-põõsalinnu ja aed-põõsalinnu lauluga.[4] Liiki ongi lihtsaim tuvastada laulu järgi.

Elupaik[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulane asustab mitmesuguseid võsastikke ja sööte, millele on kasvanud paari meetri kõrgune tiheda alustaimestikuga hõre lehtvõsa.[2]

Pesitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Väike-käosulase munad

Väike-käosulane rajab pesa maapinnale või maast mõnekümne sentimeetri kõrgusele taimevarte vahele. Kurnas on tavaliselt neli kuni kuus muna.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. http://datazone.birdlife.org/species/factsheet/booted-warbler-iduna-caligata (vaadatud 2.1.2022)
  2. 2,0 2,1 Paal, U. Väike-käosulane, uustulnuk Eesti linnustikus. Eesti Loodus 12/2003, lk 614
  3. 3,0 3,1 "Eesti lindude staatus, pesitsusaegne ja talvine arvukus 2003–2008" (PDF). Hirundo. Eesti Ornitoloogiaühing. 2009. Originaali (PDF) arhiivikoopia seisuga 14. detsember 2011. Vaadatud 5. jaanuaril 2012.
  4. Jonsson, L. Euroopa linnud. Eesti entsüklopeediakirjastus, Tallinn 2000
  5. Svensson, L. et al. Bird Guide. Collins, London 1999

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]