Väike-Maarja kirik

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Väike-Maarja kirik
Väike-Maarja kirik 14-05-2013.jpg
Riik Eesti
Asukoht Tamme tänav 3, Väike-Maarja Lääne-Virumaa
Ehituse algus 1346

Väike-Maarja kirik on kirik Lääne-Viru maakonnas Väike-Maarja vallas Väike-Maarjas.

Kirik on pühitsetud neitsi Maarjale ja on ehitatud 1346. aastal, Taani kuningas Valdemar IV korraldusel kindluskirikuna seal varem asunud kabeli asemel.

Algselt Simuna kiriku abikirikuna tegutsenud kirik (algselt Neukirche, Newenkirche) sai peakirikuks, pärast Väike-Maarja kihelkonna eraldamist iseseisvaks 14. sajandil. Nimetus Väike-Maarja anti kirikule eristamaks teda Ambla Maarja kirikust.

Kirikuõpetaja oli Ludwig Fankhaeneli ajal (1872–1892), tehti kirikus 1873. aastal suuremad uuendused, mille käigus lammutati kiriku sissekäigu juures olnud ehitis ning avastati "kiriku ukse kõrvalt, paremal pool surnukeha sissemüürituna. Kiriku tagaseinas 3 pealuud sissemüürituna ja kiriku põranda alt 2 muumiat, mis täiesti alles olid"[1].

Kiriku seinamüürid on üsna paksud (keskmiselt 2,4 m). Kirikutorn on allosas nelja-, ülal kaheksatahuline, kiviosa kõrgus 32,1 m, koos kiivriga 61,1 m. Torni lõunaseina kõrval on pseudovõlvlaega müüritrepp. Kahel pool torni on lääneseinas (paksus 3,3 m) piiluavaga laskekamber, piiluavad on ka torni neljal ülakorrusel.

Kiriku lähinaabruses asuvad eesti kabel (ehitatud 19. sajandil) ja saksa kabel (ehitatud 1770 paiku). 2004. aastal tehti kiriku siseruumides üldremont ja 2005. aastal renoveeris Ago Tint oreli.

8. augustil 2010 kiskus äikesetorm kiriku tornikiivri lahti ja see kukkus eesti kabeli peale, nii et katus sai tugevasti kahjustada. Kirik sai uue tornikiivri 16. mail 2012. Lõplikult valmis see 28. juunil 2012. Tornikiivri taastas Rändmeister OÜ.

Kirikus tegutseb EELK Väike-Maarja kogudus.

Pildid[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Virumaa, Maakonna minevikku ja olevikku kajastav koguteos. Koostanud Ernst Rosenberg. Viru Maavalitsuse väljaanne. 1924, Rakvere.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]