Urmo Raus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Urmo Raus

Urmo Raus (sündinud 27. veebruaril 1969) on eesti maalikunstnik.

Raus õppis aastail 1989–1991 Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal ja astus 1991. aastal kunstikõrgkooli École nationale supérieure des Beaux-Arts (ENSBA), mille lõpetas 1996. aastal cum laude. Samal aastal andis ENSBA kunstifond Urmo Rausile graafika aastaauhinna Prix de la gravure de la Fondation d' ENSBA.

Oma maaliloomingu eest on Raus pälvinud 1997. aastal Vaal Galerii aastaauhinna Harpuun ning 1998. aastal anti talle eesti maalikunsti aastaauhind Konrad Mäe medal. Tallinna Kunstihoones 2003. aastal toimunud isikunäituse eest pälvis Raus Eesti Kultuurkapitali kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastaauhinna.

Rausi töid on paljudes era- ja avalikes kunstikogudes kodu- ja välismaal.

Lisaks maalile ja graafikale on Raus loonud mitmeid kaasaegseid vitraažiprojekte. Tuntuim neist on Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekt, mis pälvis kümnendi parimaks monumentaalkunstiteoseks tunnistatuna 2002. aastal Kristjan Raua nimelise kunstipreemia. Aastatel 2000–2003 valmisid terviktööna Rausi kavandatud ja maalitud Kuressaare Laurentsiuse kiriku vitraažaknad ning Viljandi hotellihoone kaasaegsed klaasvaheseinad. Rausi vitraažiprojekte on eksponeeritud rahvusvahelises vitraažikeskuses Centre International du Vitrail[1] Chartresis.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]