Urmo Raus

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Urmo Raus

Urmo Raus (sündinud 27. veebruaril 1969) on eesti maalikunstnik.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Raus õppis aastatel 1989–1991 Eesti NSV Riiklikus Kunstiinstituudis maali erialal ja astus 1991. aastal kunstikõrgkooli École nationale supérieure des Beaux-Arts (ENSBA), mille lõpetas 1996. aastal cum laude. Samal aastal andis ENSBA kunstifond Urmo Rausile graafika aastaauhinna Prix de la gravure de la Fondation d'ENSBA.

Looming[muuda | muuda lähteteksti]

Lisaks maalidele ja graafikateostele on Raus loonud nüüdisaegseid vitraaže. Tuntuim neist on Tartu Jaani kiriku vitraažiprojekt, mis pälvis kümnendi parimaks[viide?] monumentaalkunstiteoseks tunnistatuna 2002. aastal Kristjan Raua preemia. Aastatel 2000–2003 valmisid terviktööna Rausi kavandatud ja maalitud Kuressaare Laurentsiuse kiriku vitraažaknad, Tallinna linna korraldatud konkursi võidutööna valminud Tallinna Reaalkooli söögisaali akende terviklahendus ning Viljandi hotellihoone EVE moodsad klaasseinad. Rausi vitraažiprojekte on eksponeeritud rahvusvahelises vitraažikeskuses Centre International du Vitrail[1] Chartresis.

Rausi töid leidub era- ja avalikes kunstikogudes nii kodu- kui ka välismaal.

Kirjutised[muuda | muuda lähteteksti]

Urmo Rausil on ilmunud nii artikleid ajakirjanduses kui ilukirjanduslikke tekste. 2020. aastal ilmus kirjastuses Tammerraamat Urmo Rausi kultuurilooline jutustus “Parnass, Pariis 1991–1993” ja kirjastuses Studio Raus ilmus 2021 aastal kunstniku reisimemuaaride kogumik "Õhtumaade rännakud".

Tunnustus[muuda | muuda lähteteksti]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]