Uno Arro

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Uno Arro (5. november 1934 Jõhvi27. jaanuar 2017) oli eesti muusikapedagoog ja dirigent.

Ta lõpetas aastal 1955 akordonierialal Tallinna Muusikakooli (Leopold Vigla klassis) ja aastal 1960 Gnessinite-nimelise Riikliku Muusikapedagoogika Instituudi orkestridirigendi ja pedagoogina rahvapillide osakonna (Aleksei Onegini klassis). Täiendas end aastal 1980 samas instituudis.

Ta töötas aastast 1960 Tartu Muusikakoolis akordioniõpetajana, aastast 1965 samas rahvapillide osakonna juhatajana. Tema õpilasteks olid Endel Jukk, Külli Kudu, Signe Vainu, Peeter Vähi, Sirje Mõttus, Reet Laube.

22. aprillil 2017 toimus Uno Arro mälestuskontsert, kus esines peale Uno õpilaste õpilased ka vilistlasorkester.

Akordioniorkester[muuda | muuda lähteteksti]

Läbi aastate on tegutsenud akordioniorkester, mida professionaalsuse ning entusiasmiga juhatas Uno Arro - osakonna kauaaegne pedagoog (alates 1960. aastast) ja juhataja (1965 – 2006). Varasematel aastatel on orkester käinud korduvalt esinemas välisriikides (Rootsis, Taanis, Austrias, Soomes), viimastel aegadel esineti peamiselt Eestis: kohalikel festivalidel (Võru akordionimuusika päevad, festival Akadeemiline akordion) ning kooli kontsertidel. Aastate jooksul on salvestatud 5 plaaditäit muusikat. Kuna kooli kolme õpilasega orkestrit ei moodusta, mängivad orkestri ridades ka vilistlased ning kooli akordioniosakonna õppejõud. Repertuaaris on Ástor Piazzolla, J. S. Bachi, F. Mendelssohni, J. Kalninši, E. Griegi, B. Thiele jt. heliloojate muusikat.[1]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tema abikaasa oli klaveripedagoog Ene Arro, nende tütar on klaveripedagoog Inga Arro.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2004 Eesti Akordioniliidu auliige

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Eesti muusika biograafiline leksikon. 1. köide: A–M. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2007, lk. 48.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Akordioniosakond 2009/2010 õppeaastal, Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli koduleht